Rozmowy przy kawie – o kuchni uniejowskiej i nie tylko

Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku mamy dla Państwa nową propozycję – ruszamy z cyklem artykułów pt. „Rozmowy przy kawie”, dla którego inspiracją jest cechująca się dużą różnorodnością kuchnia uniejowska.

Zasiądziemy do stołu z szefami kuchni oraz restauratorami i będziecie mieli Państwo okazję poczytać o kulturze jedzenia, najnowszych trendach, produktach, a przede wszystkim o kulinarnej stronie naszego miasta. Postaramy się również wydobyć cechę, która wyróżnia dane miejsce na tle innych lokali w Uniejowie i decyduje o jego wyjątkowości.

Dlaczego właśnie „Rozmowy przy kawie”? Kawa to jeden z najbardziej towarzyskich napojów, w tajemniczy sposób otwiera przestrzeń rozmowy. Ciepło naparu, przyjemny aromat i bogactwo smaku wywiera na nas pozytywny wpływ i pomaga w przełamywaniu barier. Nic więc dziwnego, że napój, który smakuje najlepiej właśnie w towarzystwie, w połączeniu z kameralną atmosferą, to doskonała okoliczność, aby porozmawiać z pasjonatami świata gastronomii, wsłuchać się w niecodzienne historie i stworzyć niepowtarzalną opowieść o kulinarnej stronie termalnego miasta. Pierwszy wpis już wkrótce.

Zapraszamy!

foto: Pixabay.com

(A.Ow.)