Rywalizacja, przebiegłość i ogromna dawka dobrej zabawy podczas XVIII Pikniku Sołtysów w Ostrowsku

W niedzielne popołudnie w Ostrowsku odbył się XVIII Piknik Sołtysów. To zapewne najbardziej zabawne wydarzenie organizowane w naszej gminie, dlatego też z roku na rok z niecierpliwością czekają na nie mieszkańcy poszczególnych sołectw. Piknik utrzymany jest w żartobliwej konwencji – sołtysom i ich drużynom nie brakuje zapału, z dumą i odwagą podchodzą do walki w niecodziennych konkurencjach.

Gospodarzem wydarzenia 18 sierpnia 2019 r. była Pani Jadwiga Urbaniak – sołtys Ostrowska,  która przywitała wszystkich przybyłych na imprezę gości. Głos zabrali także Pan Józef Kaczmarek – Burmistrz Miasta Uniejów oraz reprezentująca Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Pani Katarzyna Wieczorek.

Następnie prowadzący spotkanie, Pan Robert Palka, przedstawił drużyny biorące udział w tegorocznym Pikniku, a widownię zachęcił do gorącego dopingu. Tak rozpoczął się XVIII Turniej Sołtysów Gminy Uniejów, a wraz z nim rywalizacja połączona ze wspólną zabawą i integracją.

Do turnieju, a tym samym do walki o dofinansowanie od Burmistrza Miasta Uniejów przystąpiła rekordowa liczba ośmiu drużyn: ekipa gospodarzy z Ostrowska, sołectwa Felicjanów, Kuczki, Lekaszyn, Pęgów, Wielenin, Wielenin Kolonia, a także drużyna Radnych Gminy Uniejów na czele z Przewodniczącym Rady – Mirosławem Madajskim. Każdy zespół składał się z sześciu zawodników, oczywiście na czele ze swoim sołtysem.

Tegoroczne konkurencje sportowe wzbudzały uśmiech nie tylko na twarzach widzów, ale także samych uczestników turnieju.
Drużyny współzawodniczyły w dziesięciu konkurencjach. Pierwsza z nich należała do dziedziny kulinarnej – zawodnicy zaprezentowali jurorom wypieki przygotowane specjalnie na tę okazję. Potem było już „na sportowo”: przenoszenie piłki na widłach, slalom z zasłoniętymi oczyma pokonywany zgodnie ze wskazówkami sołtysa, zbieranie ziemniaków, kręgle z butelek wody mineralnej, rzut styropianowym młotem, strzelanie goli w kaloszach. Najmłodsi startujący sprawdzili się w poszukiwaniu złotych monet ukrytych w piasku – zwycięzca musiał uzbierać nie jak największą ich ilość, ale wartość.

Dużo emocji i atrakcji wszystkim zebranym dostarczyła konkurencja polegająca na przenoszeniu sołtysów w kocu. Ta rywalizacja powinna dać niektórym do myślenia, bo jak się okazało, waga kapitanów była sporo większa niż możliwości wytrzymałościowe koca, który już po drugiej rozgrywce trzeba było wymienić na mocną, wręcz niezniszczalną plandekę.

Widowiskowo zapowiadała się również walka, podczas której reprezentanci drużyn mieli na czas ciągnąć wóz. Dwuosobowe zespoły musiały jak najszybciej pokonać wydzielony dystans. Chęć zwycięstwa była tak ogromna, że już na początku zawodnicy, nie zważając na niebezpieczeństwo, pędzili tak szybko, że nie mogli wyhamować, co niestety skończyło się uszkodzeniem pojazdu i dalsza rywalizacja w tej konkurencji nie była już możliwa.

Walka do ostatniej konkurencji była bardzo zacięta, a doping kibiców, którzy licznie przybyli na imprezę – ogromny.

Zwycięzcami tegorocznych zawodów została drużyna sołecka z Ostrowska, drugie miejsce zajęło sołectwo Pęgów, a trzecie sołectwo Kuczki.
Nagrodzeni zostali wszyscy zawodnicy: najlepsze drużyny otrzymały kolejno 2000 , 1500, 1000, a pozostałe po 500 „ziaren zboża”.
Nagrody przeznaczone dla każdego sołectwa są fundowane na poczet dofinansowania m.in. wycieczek i działań mających integrować społeczności lokalne.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi konkurencjami  panowała iście imprezowa atmosfera za sprawą Kapeli „Spod Baszty” oraz zespołu Włościanki z Wielenina.

Wspólnie spędzony czas, wspaniała zabawa, ogromna dawka poczucia humoru, doping i emocje sprawiły, że niedziela na długo pozostanie w naszej pamięci. To był bardzo miło spędzony czas.

Do zobaczenia za rok!

 

Organizatorami XVIII Pikniku Sołtysów byli: Burmistrz Miasta Uniejów Józef Kaczmarek, Prezes P.G.K. „Termy Uniejów” Sp. z o.o. Marcin Pamfil, Radny Rady Miejskiej Łukasz Nita, Sołtys Jadwiga Urbaniak wraz z Radą Sołecką i Mieszańcami wsi Ostrowsko, Prezes Zarządu Jednostki OSP Ostrowsko Marian Nita, Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrowsku, Zarząd MGLKS Termy Uniejów / Ostrowsko oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie.

A. Ol.