Sesje tlenowe w Normobarii Uniejów już niebawem

Wygląda jak kapsuła kosmiczna, choć to całkiem przyziemna technologia, której twórcą jest lek. Jan Pokrywka. Za to, działanie komory normobarycznej, bo to o niej mowa, to cały kosmos dobroczynnych oddziaływań na ludzki organizm!

Tlenoterapia to nieinwazyjna, a zarazem zaawansowana metoda wspomagania leczenia różnych chorób i urazów. Polega na przebywaniu w komorze, w której panuje podwyższone ciśnienie atmosferyczne (do 1500 hPa) i oddychaniu czystym tlenem. Takie połączenie powoduje optymalny dla zdrowia i życia mikroklimat, który między innymi spowalnia proces starzenia się, zwiększa wydolność fizyczną organizmu, zwiększa zdolność do zapamiętywania, podnosi odporność organizmu i wzmaga procesy regeneracyjne zarówno po urazach jak i w przebiegu różnych chorób.

Twórcą normobarii jest lek. Jan Pokrywka, który zmodyfikował warunki panujące w komorach hiperbarycznych, tak aby możliwe było przebywanie w nich bez ograniczeń czasowych. Pierwszy taki obiekt w 2013 r. w Szalejowie Górnym. W 2019 r. powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Normobaryczne Doktora Pokrywki mające na celu rozwój i popularyzację tej technologii. Uniejowska Normobaria powstaje zgodnie z normami przyjętymi przez stowarzyszenie, co poświadczy odpowiedni certyfikaty. Co więcej, wynalazca metody wspomagania kondycji za pomocą tlenoterapii, będzie cyklicznie odwiedzał Uniejów. W czasie wizyt poprowadzi konferencje poświęconą tematyce zdrowotnej i prozdrowotnego oddziaływania komory normobarycznej na organizm ludzki.

Komora normobaryczna powstaje przy ul. abpa Jakuba Świnki 2 w Uniejowie. W pierwszej kolejności zbudowano niezbędną infrastrukturę, zaopatrującą pomieszczenie w składniki powietrza. Całość tej instalacji jest już prawie gotowa. W dalszej kolejności, na terenie stanął pawilon, znajdzie się w nim recepcja oraz toaleta z możliwością korzystania przez osoby niepełnosprawne. Jako ostatni element, na placu pojawiła się tzw. „beczka”, czyli właściwa komora, w której goście będą oddychali uzdatnionym, zdrowym powietrzem.

Kiedy możemy spodziewać się otwarcia Normobarii Uniejów? Zgodnie z zapowiedziami inwestora, już w przyszłym miesiącu:

– Kiedy wszystkie elementy komory znajdą się już na miejscu, pozostaje już tylko podłączenie wszelkich mediów. Naturalnie, chcemy jak najszybciej uruchomić komorę – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na pierwsze seanse będzie się można umówić wraz z początkiem lipca – zapowiada inwestor.

Wnętrze urządzenia przypomina kształtem i wyposażeniem luksusowy samolot. Znajdą się tam wygodne fotele z regulacją oparcia, natomiast w części czołowej pomieszczenia na ekranie telewizora będą wyświetlane filmy autorstwa Doktora Pokrywki i inne poświęcone tematyce zdrowotnej: o tlenoterapii, płynących z niej korzyści, a także zawierające porady, jak w sposób najbardziej wymierny korzystać z tej metody. Dla tych, którzy podczas sesji wolą własny repertuar, będzie udostępnione łącze bezprzewodowego internetu. W komorze jednorazowo będzie mogło przebywać do 10 osób.

Normobaria Uniejów będzie pracowała w dwóch trybach: dziennym i nocnym. W sesji dziennej zaplanowano kilka 2-godzinnych seansów. Z kolei, sesja nocna to aż do 10 godzin przebywania w komorze, które możliwe będzie po wcześniejszej rezerwacji.

 

Czym jest komora normobaryczna?

Komora normobaryczna to nowoczesna, zaawansowana technologicznie kapsuła, służąca do tlenoterapii. Powietrze atmosferyczne, którym oddychamy na co dzień jest mieszanką gazów, w której zawartość tlenu wynosi około 20 %, dwutlenku węgla około 0,04 %, wodoru około 0,00005 % . Ciśnienie atmosferyczne to średnio 1013 hPa. W komorze normobarycznej wartości te zostały zmodyfikowane w taki sposób , aby powodowały wzrost dotlenienia komórek i tkanek, a tym samym intensyfikowały w organizmie naturalne procesy naprawcze. Ciśnienie atmosferyczne panujące w komorze wynosi 1500 hPa, stężenie tlenu zwiększone jest dwukrotnie i wynosi 40 %, dwutlenku węgla – pięćdziesięciokrotnie i wynosi 2 %, a poziom wodoru podniesiony został do 0,5 %.

Od wielu lat komory normobaryczne wykorzystuje się w szpitalach i specjalistycznych ośrodkach medycznych, ponieważ warunki w nich stworzone znacząco wspomagają leczenie wielu schorzeń. Dzięki idealnemu składowi powietrza można w niej przebywać bez limitów. Korzystanie z normobarii z uwagi na jej kompleksowe działanie jest zalecane zarówno dla osób chorych jak i zdrowych.

Sesje w komorze normobarycznej w holistyczny sposób wpływają na każdą komórkę ciała. Ich działanie jest niezwykle szerokie i przynosi liczne korzyści zdrowotne w zakresie:

  • wsparcia leczenia chorób i dolegliwości – sesje przyspieszają regenerację po zabiegach onkologicznych, chemioterapii i radioterapii; wspomagają rekonwalescencję po przebytych wylewach, zawałach, udarach, przy chorobach niedokrwiennych serca; wzmacniają działanie terapii stosowanych przy ADHD, Zespole Asbergera, Parkinsona, Alzheimera, stwardnienia rozsianego;
  • wspomagania kuracji schorzeń skórnych i urazów – metoda normobaryczna aktywuje odbudowę naczyń krwionośnych, wpływa na zmniejszenie obrzęków, przyśpiesza gojenie ran, niweluje stany zapalne skóry oraz stany zwyrodnieniowe stawów, kości oraz tkanki łącznej, redukuje blizny pooperacyjne, pooparzeniowe;
  • poprawy kondycji i wydajności organizmu – poprzez zwiększenie produkcji nowych i regenerację starych komórek macierzystych, obniżenie poziomu stresu oraz zmęczenia, poprawę jakości kojarzenia, zapamiętywania i uczenia się. Terapia normobaryczna działa odmładzająco, rewitalizująco, poprawia sen, dodaje energii, spowalnia procesy starzenia, redukuje zmarszczki, poprawia koloryt skóry, kojąco wpływa na zmysły oraz eliminuje wahania nastroju.

(MB)