Sierpniowa misja gospodarcza w Uniejowie

W dniach 25-27 sierpnia odbyła się w Uniejowie, druga już w tym roku, międzynarodowa misja gospodarcza. Samorząd zorganizował wydarzenie z udziałem delegacji miast partnerskich w ramach projektu promocji gospodarczej regionu łódzkiego. W misji wzięły udział przedstawicielstwa z miejscowości: Tskaltubo (Gruzja), Gorki (Białoruś), Kraslava (Łotwa), Mórahalom (Węgry), Truskawiec (Ukraina), Wołokołamsk (Rosja) oraz ze Szczyrku (Polska).

Podczas rozpoczynającej misję konferencji, wizytujący uzdrowisko samorządowcy, przedsiębiorcy oraz inwestorzy w formie prezentacji przybliżyli walory turystyczne i gospodarcze regionów, z których przybyli. Omawiali także przykłady dotychczasowej współpracy z gospodarzem spotkania. Po zagranicznych gościach głos zabrały osoby reprezentujące lokalny biznes oraz firmy powiązane gospodarczo z gminą Uniejów: Smartlink, K-Flex, OVER Group, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Bracia Urbanek.

K-Flex, oddział włoskiej firmy, prowadzi działalność produkcyjną w sektorze materiałów do izolacji termicznej i akustycznej. Swoje zakłady posiada na całym świecie, a od roku 2010 – dzięki dynamicznemu rozwojowi – także w Wieleninie koło Uniejowa. Firma OVER Group z kolei, poprzez swoje gałęzie Over Cosmetics i Over Zoo, związana jest z Uniejowem jako producent kosmetyków, zarówno w odmianie ludzkiej, jak i zwierzęcej. Obie linie oparte są na uniejowskiej wodzie termalnej, przy czym ta druga, zawierająca m. in. mgiełkę do psich łapek, przyciąga szczególną uwagę odbiorców (do tego stopnia, że zakłady ledwo nadążają z produkcją). Wystąpienia przedstawicieli Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz firmy Braci Urbanek również odnosiły się do tematu produktów regionalnych na bazie wody z Uniejowa. Pracownicy Instytutu opracowali technologię zakwaszania warzyw w zalewie z solanki, natomiast u Braci Urbanek powstała receptura i linia produkcyjna pierwszego uniejowskiego produktu regionalnego dla branży spożywczej. Termalny Ogórek, bo o nim mowa, miał tego dnia oficjalną premierę – więcej o ogórku termalnym przeczytacie tutaj.

Drugi dzień misji gospodarczej został poświęcony na wizyty gości w zakładach produkcyjnych i miejscach pracy lokalnych przedsiębiorców. Pierwsza w kolejności była stajnia koni w Gajewnikach, w której odbył się profesjonalny pokaz woltyżerki w wykonaniu grupy Royal Gajewniki. Następnie, delegacje zagraniczne udały się do fabryki firmy K-Flex w Wieleninie, gdzie zostały oprowadzone po halach produkcyjnych oraz nowym magazynie spedycyjnym. Kolejnym punktem programu była siedziba Geotermii Uniejów im. S.Olasa oraz odwiert wody geotermalnej, a zaraz po niej – wnętrze i siłownię Elektrowni Hybrydowej.

Niedzielny program misji był połączony z obchodami Dnia Ormiańskiego w Uniejowie. Zapraszamy do relacji z tego wydarzenia: Dzień Ormiański w Uniejowie.