Smacznie i lokalnie… czyli V Uniejowski Festiwal Smaków

Tradycyjnie, w kwietniu, gdy wiosna budzi się do życia, zaostrza nam się również apetyt i wyruszamy na szlak festiwalowych restauracji w Uniejowie… Rezerwujcie sobie już teraz smakowity weekend: 14-15.04.2018!

Przed nami kolejna edycja akcji degustacyjnej pod hasłem „Smakowite spacery po Uniejowie”, która odbędzie się w ramach V Uniejowskiego Festiwalu Smaków.

Tym razem znów kilkanaście restauracji otworzy szeroko swoje drzwi dla smakoszy już w najbliższy weekend 14-15.04: w sobotę w godz. 12:00-20:00, a w niedzielę od 11:00 do 18:00.

Dwa lata temu zaproponowaliśmy po raz pierwszy motyw przewodni Festiwalu Smaków. Wtedy był to ser kozi. W zeszłym roku restauratorzy przygotowali potrawy z wykorzystaniem ryb słodkowodnych, a także w kategorii deseru pojawiły się słodkości na bazie warzyw i owoców. W tym roku przyszła wreszcie kolej na produkty lokalne bardzo ważne z punktu widzenia promocji Gminy Uniejów – Ogórek Termalny z Uniejowa i miód pszczeli z lokalnych pasiek.

W rywalizacji o podniebienia Smakoszy weźmie udział 13 restauracji festiwalowych, które zaserwują łącznie 19 potraw: 12 dań głównych z Ogórkiem Termalnym z Uniejowa i 7 deserów z dodatkiem miodu pszczelego. Będą to porcje degustacyjne (100-120 g) w cenie 5-6 zł.

Wszystkie dania i desery, wraz z zdjęciami i opisem dostępne są poniżej w galerii zdjęć oraz do pobrania tutaj, a także na specjalnym plakacie.

Przypominamy ideę Uniejowskiego Festiwalu Smaków:

W trakcie festiwalu należy zaopatrzyć się w Paszporty Degustatora. Zbierając do tego dokumentu pieczątki potwierdzające skosztowanie danej potrawy, można wziąć udział w smakowitej zabawie. Pamiętajmy, że 1 zamówiona potrawa = 1 pieczątka. Głosując na najsmaczniejsze dania i desery sprawiamy, że dana restauracja ma szansę zdobyć nagrodę „Lilia Smakosza” i tytuł „Najbardziej Apetycznego Miejsca w Uniejowie 2018”, a samemu można wylosować atrakcyjne nagrody. Aby głos był ważny (i wziął udział w losowaniu nagród) należy spróbować i ocenić co najmniej 6 z 12 dań głównych i co najmniej 4 z 7 deserów.

Paszporty Degustatora z mapką orientacyjną oraz urny do głosowania będą dostępne w sobotę i niedzielę w każdej restauracji festiwalowej, Punkcie Informacji „Term Uniejów” na basenach oraz w recepcjach hoteli: Domu Pracy Twórczej, Zamku i Zagrody Młynarskiej. Przed wyruszeniem na podbój festiwalowych lokali warto zapoznać się z Regulaminem  dla Degustatorów (dostępnym również w trakcie festiwalu – na miejscu, w każdej restauracji).

Celem Uniejowskiego Festiwalu Smaków jest promocja lokalnych produktów oraz kuchni regionalnej i tradycji z nią związanych. Festiwal inspiruje miejscowych restauratorów i kucharzy , a także mieszkańców do odkrywania i wprowadzania do swojego jadłospisu rodzimych produktów, tradycji i przepisów kulinarnych typowych dla naszego regionu.

Udział w Festiwalu Smaków integruje i inspiruje tutejszych restauratorów, daje równe szanse promocji obiektów gastronomicznych, stwarza atmosferę kreatywnej i zdrowej rywalizacji na polu oferty kulinarnej. Laureatami „Lilii Smakosza” poprzednich edycji Uniejowskiego Festiwalu Smaków były restauracje: Zorbas (2015 r.) i Parkowa w Uzdrowisku Uniejów Park (2016 r.). W 2017 r. „Lilię Smakosza” przyznaliśmy aż 4 restauracjom, w kategorii danie główne: Termalnej bistro&cafe (nagroda Komisji Konkursowej), Herbowej na Zamku (nagroda Degustatorów), zaś w kategorii desery: Trattorii na Zamku (nagroda Komisji Konkursowej) i Restauracji Zorbas (nagroda Degustatorów).

Ciekawe które restauracje dołączą w tym roku do grona zwycięzców – zdobywców „Lilii Smakosza”? To już zależy również od każdego z nas.

Zapraszamy zatem na smakowity szlak w Uniejowie! Życzymy niezapomnianych doznań kulinarnych i świetnej zabawy!

Oto zdjęcia wszystkich festiwalowych smakołyków: dań głównych i deserów:

Pliki do pobrania: