Spycimierska delegacja na kwietnym festiwalu we Włoszech

Rozpoczęło się odliczanie do największego w Europie pokazu kwietnych dywanów we włoskim mieście Pietra Ligure. Polska, w tym również Spycimierz, będzie gościem honorowym.

Pietra Ligure to niewielkie, urokliwe miasteczko o ponad 1000 – letniej tradycji, położone na Wybrzeżu Liguryjskim w zachodniej części Włoch. Poza walorami turystycznymi, od kilkunastu lat zyskuje coraz większą popularność ze względu na organizowany w tym miejscu międzynarodowy festiwal kwiatów pn. „Pietra Ligure in Fiore”, podczas którego, znajdujący się w sercu miasta plac, na czas trwania wydarzenia, zamienia się w kwiecisty dywan, ferię kolorów, zapachów, sztuki, kultury oraz wielu emocji.
Organizatorem i realizatorem projektu jest „Circolo Giovane Renzi” z Pietra Ligure, stowarzyszenie działające od stu lat (rok zał. 1919), powstałe początkowo jako klub rekreacyjno – edukacyjny, a od kilkunastu lat aktywnie uczestniczące w przedsięwzięciach mających na celu kultywowanie starodawnej tradycji dekorowania placów i ulic aranżacjami florystycznymi tzw. infioratami.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2004 r. i od tego czasu każda kolejna przyciąga coraz większą rzeszę miłośników sztuki ulotnej, do tego stopnia, że festiwal urósł do rangi międzynarodowego wydarzenia, obecnie najważniejszego i największego w skali europejskiej w tej dziedzinie.
Tegoroczna już VI edycja (festiwal organizowany jest co trzy lata) odbędzie się w dniach 11 i 12 maja. W wydarzeniu wezmą udział aż 42 delegacje pochodzące z całych Włoch oraz z innych krajów europejskich m.in. z: Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Austrii, Węgier oraz… z Polski. Co więcej, Polska oraz Litwa będą gośćmi honorowymi kwietnego pokazu, który przez dwa dni festiwalu ożywi place i ulice kwietnymi dziełami sztuki.
Po sukcesach poprzednich edycji, miasto po raz kolejny przygotowuje się, aby stać się kwietnym skansenem i powitać ponownie sztukę i kreatywność ponad 800 mistrzów kompozycji, którzy 11 maja zbiorą się wczesnym świtem na placu głównym i ulicach Pietra Ligure, aby utworzyć i zaprezentować opracowane wcześniej grafiki w postaci kwietnych dywanów.
Zgodnie w regulaminem, każdy obraz kwietny musi mierzyć przynajmniej 18 m kw, a jego głównym surowcem są płatki kwiatów świeże lub suszone oraz elementy roślinne jak nasiona, liście czy kawa. Mistrzowie kompozycji czerpią inspirację z natury, tradycji, sztuki, a połączenie tych motywów gwarantuje oryginalny efekt.
Festiwal „Pietra Ligure in fiore” będący wizytówką miasta stał się międzynarodowym punktem odniesienia w dziedzinie florystycznych aranżacji, a jego znaczenie podkreśla dodatkowo uczestnictwo miast takich jak: Genzano di Roma, Bolsena, Gerano, Fabriano, które chlubią się długą tradycją artystycznego układania kwietnych obrazów. W tym roku ekspozycja wzbogaci się również o udział hiszpańskich miast Ponteareas i Castropol oraz portugalskiego Vila do Conde, należących do najbardziej prestiżowych miast pod względem tradycji układania infiorat na Półwyspie Iberyjskim.
Na festiwal wybierze się delegacja ze Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” z Panią Prezes Marią Pełką na czele. Spycimierski zespół ułoży obraz o wymiarach 4 m x 5,40 m, na którym obecne będą dwa motywy przewodnie: Krzyż, który od początku istnienia parafii obecny jest w jej nazwie (Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego) oraz Hostia w kielichu, co odnosi się do najważniejszego święta parafii, a więc Bożego Ciała, znanego w całej Polsce z tradycji układania kwietnego dywanu o dł. 2 km na drodze przechodzącej procesji.

Ten rysunek wykona spycimierska delegacja na włoskim festiwalu.

Udział w Festiwalu dla naszej delegacji będzie okazją do zaprezentowania i promocji rodzimej tradycji na forum międzynarodowym, ale również doskonałą szansą na wymianę doświadczeń, idei, metodologii.
Sam Festiwal natomiast zapowiada się jako najbardziej kwieciste wydarzenie oraz jedna z najważniejszych inicjatyw Ligurii na rok 2019.