Święty naszych czasów – setna rocznica urodzin Jana Pawła II

Dziś przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. To szczególna postać dla wszystkich Polaków. Dla mieszkańców Uniejowa niezwykłym znakiem obecności Świętego są relikwie, które dwa lata temu trafiły do uniejowskiej parafii.

Karol Wojtyła wszystkim Polakom i ludziom na świecie znany przede wszystkim jako papież Jan Paweł II, przyszedł na świat w Wadowicach 18 maja 1920 r. Był nie tylko kapłanem, teologiem, ale także poetą, filozofem. W 1978 roku został wybrany na 264. papieża w trzecim dniu konklawe. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.

Rok 2020 ustanowiony jest przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Jana Pawła II. W dniu dzisiejszym obchodzimy stulecie urodzin Papieża Polaka. Niestety mimo tak zacnej okoliczności, inicjatywy, które można podjąć na tym polu są mocno ograniczone w związku z pandemią. Wytyczne sanitarne podyktowane względami bezpieczeństwa uniemożliwiają zorganizowanie eventów, które mogłyby w jakikolwiek sposób narazić zdrowie lub życie ludzkie.

Z okazji setnego jubileuszu urodzin Świętego w kościołach na terenie gminy Uniejów pojawiły się specjalne dekoracje okolicznościowe oraz odprawiono msze dziękczynne za pontyfikat Świętego.

Dla mieszkańców Uniejowa pamięć o JP2 jest wciąż żywa, m.in. za sprawą cennego śladu po papieżu, który kardynał Stanisław Dziwisz przekazał w darze uniejowskiej parafii dwa lata temu – mowa o relikwiach I stopnia w postaci kropli krwi. Kardynał Dziwisz, który był osobistym sekretarzem Karola Wojtyły w latach 1978-2005 oraz jego najbliższym współpracownikiem i przyjacielem, osobiście przekazał relikwie podczas spotkania z ks. Infułatem A. Ziemieśkiewiczem w Krakowie.

Ten niezwykły dar umieszczony w specjalnym relikwiarzu przedstawiającym postać Świętego został uroczyście wprowadzony w dniu 14 października 2018 roku do Kolegiaty pw. NMP, a podniosłej ceremonii przewodniczył Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering. Od tego czasu relikwie przypominają o nieustannej obecności JP2 wśród nas.

Skoro mowa o Papieżu Polaku we wspomnieniach mieszkańców naszej gminy, warto przypomnieć jeszcze jedno, niedawne wydarzenie wyrosłe z inicjatywy ks. Infułata. Mowa o wystawie „Jan Paweł II – Ojciec Święty we wspomnieniach mieszkańców gminy Uniejów”, która towarzyszyła otwarciu nowej siedziby biblioteki w listopadzie 2019 r. Ekspozycja składała się z pamiątek oraz zdjęć, które uchwycono m.in. podczas wyjazdów do Watykanu, na Placu Świętego Piotra czy też w czasie pielgrzymek Ojca Świętego do Polski.


Galeria udostępniona dla zwiedzających, pozwoliła odkryć interesujące historie i ślady, które wiązały się z pontyfikatem Ojca Świętego.

A.Ow.