Szkolenie Młodzieżowej Drużyny w OSP Rożniatów

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, działająca przy OSP Rożniatów, nie próżnuje. Już teraz przygotowuje się do letnich zawodów strażackich, wykorzystując zimowe dni, wolne od prac polowych i znacznie mniej angażujące młodzież do pomocy w rodzinnych gospodarstwach.
Czytelnicy dwumiesięcznika „Uniejowskie Strony” lub też regularnie odwiedzający urzędową witrynę www.uniejow.pl pamiętają zapewne drużynę z ubiegłorocznego wydarzenia „Straż bez granic”, którego inicjatorem i gospodarzem była jednostka OSP Rożniatów. W czasie tej imprezy polowej, w sierpniu 2019 roku, 13-oro mieszkańców w wieku szkolnym złożyło ślubowanie, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, której dowódcą została druhna Małgorzata Jaskuła. Co ciekawe, a może nawet niespotykane w dotychczasowej historii Polskiego Związku OSP RP, w 13-osobowej grupie adeptów znajdują się aż 4 pary bliźniacze!

To bez wątpienia ewenement, ale nie tylko skład drużyny stanowi o jej wyjątkowości. Poczucie obowiązku i sumienność, z jaką młodzi ochotnicy z Rożniatowa traktują przynależność do jednostki może pomóc im zwyciężyć w kolejnych gminnych zawodach, które odbędą się latem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że podczas ubiegłorocznych zmagań w Spycimierzu reprezentacja Rożniatowa zajęła pierwsze miejsce w kategorii drużyn żeńskich, z wynikiem 205 pkt.

– Udział w zawodach drużyn pożarniczych ma swoje zalety, ponieważ uczy działania w grupie i pod presją czasu, który podczas prawdziwej akcji ratowniczej jest na wagę złota. ponadto, współzawodnictwo motywuje młodych strażaków do bycia najlepszymi, a zwycięstwo to dla nich wspaniała nagroda za włożony w przygotowania wysiłek. Ale nie to jest najważniejsze w strażackim powołaniu – wyjaśnia dh Wiesław Pawłowski, prezes OSP Rożniatów. – To wszystko służy zdobyciu właściwej wiedzy i kwalifikacji do niesienia pomocy podczas służby w jednostce ochotniczej straży pożarnej, do której – mam nadzieję – cała nasza 13-tka dojrzeje i dotrwa.

W tym celu, w grudniu ubiegłego roku Druh Prezes zorganizował i przeprowadził dwudniowe szkolenie – 15 i 19 grudnia. Instruktarz, w którym wzięła udział cała 13-osobowa drużyna, składał się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła zasad udzielania pierwszej pomocy. Kursanci dowiedzieli się w jaki sposób należy sprawdzić stan poszkodowanego oraz jakie czynności przeprowadzić do momentu przyjazdu właściwych służb ratownictwa medycznego. Przy pomocy fantoma każdy miał możliwość samodzielnego ćwiczenia techniki masażu serca oraz sztucznego oddychania, z uwzględnieniem przewidzianych dla tych czynności kolejności i liczby powtórzeń.

Druga część szkolenia polegała na zapoznaniu się z nowym sprzętem gaśniczym, zakupionym dzięki dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Za kwotę 5 tysięcy złotych jednostka zakupiła osprzęt do motopompy i nowe umundurowanie. W ramach tego instruktażu zademonstrowano działanie motopompy, technikę łączenia węży i sprawne podłączenie wszystkich elementów podstawowego sprzętu do przeprowadzenia akcji gaśniczej.

To wprowadzenie do startu w jednej z konkurencji gminnych zawodów młodzieżowych drużyn pożarniczych. Tak jak wspomniano na początku artykułu – te odbędą się dopiero latem. Ale dla drużyny, która po raz pierwszy spróbuje swoich sił w tej niełatwej konkurencji, rywalizując z doświadczonymi i często także starszymi reprezentacjami pozostałych jednostek OSP, na rozpoczęcie ćwiczeń na pewno nie jest za wcześnie. Jak mawiają, praktyka czyni mistrza – zatem gorliwym i sumiennym druhnom oraz druhom MDP OSP Rożniatów życzymy wytrwałości i na pewno będziemy kibicować im podczas najbliższego startu!

(MB)