Uczniowie z Wilamowa na Kielecczyźnie

24 listopada uczniowie klas starszych wybrali się na trzydniową wycieczkę na Kielecczyznę. Wyjazd zorganizowany został w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę.
Wczesnym popołudniem młodzi turyści dotarli do pałacyku w Oblęgorku, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Majątek w Oblęgorku polskie społeczeństwo ufundowało pisarzowi w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej. Odtąd pałacyk był letnią rezydencją Sienkiewicza.

Uczniowie byli oprowadzani po muzeum przez panią przewodnik, która przybliżyła sylwetkę pisarza. Obejrzeli wiernie odtworzone pomieszczenia, w których żył i tworzył Noblista – gabinet, salon, jadalnię i sypialnię. Natomiast na piętrze zapoznali się z ekspozycją poświęconą pisarzowi – dziełami tłumaczonymi na wiele języków i pamiątkami osobistymi. Później uczniowie zwiedzili ruiny królewskiego zamku z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach i poznali jego historię. Z zamkowej wieży mogli też podziwiać panoramę Kielecczyzny. Pod koniec dnia uczestnicy wycieczki dotarli do Ośrodka Wypoczynkowego „Wierna”. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji uczniowie wspólnie spędzili wieczór na świetlicy. Grali w piłkarzyki, bilard, gry planszowe lub karty. O 22.00 – trochę niechętnie, z lekkim ociąganiem – uczniowie udali się na odpoczynek po pełnym wrażeń dniu.

W czwartek po śniadaniu uczestnicy wycieczki pojechali do Jędrzejowa, gdzie znajduje się Muzeum Przypkowskich. Uczniowie mogli tam zobaczyć, jak wyglądały wnętrza domów bogatych mieszczan na początku XX wieku. Ale muzeum to znane jest przede wszystkim jako Muzeum Zegarów. Można w nim obejrzeć ogromną kolekcję zegarów słonecznych oraz innych typów zegarów od XVI do XX wieku (np. zegary wodne, klepsydry czy świece zegarowe). Następnie uczniowie przenieśli się do Parku Etnograficznego w Tokarni. Znajduje się tam skansen, w którym zgromadzono różnego typu budynki wiejskie z XVIII i XIX wieku. Można tam obejrzeć między innymi dawne chałupy, warsztaty, zagrody, wiatraki, a także wiejską szkołę, kościół i plebanię czy ziemiański dworek.

Kolejnym punktem wycieczki było wybudowane na przełomie XII i XIII wieku Opactwo Cystersów w Wąchocku. Oprowadzający po kompleksie brat-przewodnik przybliżył uczniom historię zakonu, a także pokazał klasztorny ogród, romański kościół, kapitularz (miejsce obrad, którym przewodniczy opat), refektarz (jadalnia zakonników) i karcer (cela więzienna dla zakonników łamiących regułę). Po powrocie do ośrodka i obiadokolacji uczniowie wspólnie bawili się podczas dyskoteki. A o 22.00, po kolejnym intensywnym dniu – chętnie i bez ociągania się (ku radości opiekunek!) – udali się na nocny odpoczynek.

Ostatniego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili stolicę Ziemi Świętokrzyskiej – Kielce. Najpierw udali się do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Tam pani przewodnik przybliżyła uczniom sylwetkę pisarza i dzieje jego rodziny, a także w barwny sposób opowiedziała o codzienności rosyjskiej szkoły, w której młodzi Polacy uczyli się w czasach zaborów. Później uczestnicy wycieczki odwiedzili Galerię Malarstwa Polskiego, gdzie mieli okazję „na żywo” – często pierwszy raz w życiu – obejrzeć dzieła najwybitniejszych polskich artystów, np.: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Olgi Boznańskiej. Po obiedzie uczniowie wyruszyli w drogę powrotną do domów, gdzie – zmęczeni, ale pełni wrażeń – dotarli wieczorem.

Ta trzydniowa wycieczka sprawiła, że dzieci zobaczyły Kielecczyznę i poznały wybrane elementy dziedzictwa narodowego. Była również świetną okazją do integracji grupy.

Joanna Binkiewicz