Uczniowie z Wilamowa uczyli się jak nieść pierwszą pomoc

We wtorkowe popołudnie, 5 listopada w Szkole Podstawowej w Wilamowie odbyły się warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadzili je strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach oraz druhowie z OSP Wilamów: Krzysztof Mruk oraz Artur Dominowski, pod czujnym okiem dh Tadeusza Chmielwskiego, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSPRP w Poddębicach.

W warsztatach, które z ramienia szkoły zaaranżowały Magdalena Pajor, Izabela Wojtczak i Joanna Binkiewicz, mógł uczestniczyć każdy – uczniowie, rodzice, a także nauczyciele. Wiedza o tym, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy jest niezwykle cenna i niejednokrotnie – udzielenie jej przed przybyciem ratowników, decyduje o tym czy poszkodowany przeżyje. Obyśmy mieli jak najmniej okazji, by się nią wykazać, co nie zmienia faktu, że jej zasady znać należy.

Strażacy wytłumaczyli i pokazali na manekinie, w jaki sposób należy sprawdzić stan poszkodowanego, wezwać pomoc medyczną oraz jak udzielić pierwszej pomocy niemowlakowi, dziecku czy osobie dorosłej. O powtórzenie omówionych czynności poprosili także dzieci, które ćwiczenia wykonały w parach. Każdy chętny – a tych nie brakowało – mógł sam sprawdzić swoje umiejętności ratownicze, ćwicząc pod fachowym okiem strażaków na fantomie.

Druhowie w dalszej części spotkania pokazali, jak wygląda ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz co znajduje się w walizce strażackiej. W tej serii powtórzeń nie korzystano już z fantoma – uczniowie na kolegach utrwalali praktyczną wiedzę o pozycji bezpiecznej. Jako ciekawostkę, panowie zademonstrowali na druhu Arturze, jak za pomocą specjalnych noszy, umieścić na nich, unieruchomić i przetransportować ofiarę wypadku, u której podejrzewa się uraz układu ruchu.

Po przeprowadzeniu zajęć z ratownictwa, strażacy chcieli zwrócić uwagę dzieci i rodziców na zbliżający się okres wzrostu przypadków zatrucia czadem. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego – a to już przeież nastąpiło – niebezpieczeństwo związane z tzw. „cichym zabójcą”, czyli tlenkiem czadu drastycznie rośnie. Druhowie wyjaśnili na czym ono polega i w jaki sposób można go uniknąć, a następnie upewnili się, że zdobytą wiedzę uczniowie zabiorą do domu, gdzie przekażą strażacki apel pozostałym członkom rodziny.

Na zakończenie przeprowadzony został quiz utrwalający najważniejsze wiadomości przekazane podczas warsztatów. Trzy dziewczynki, wyłonione spośród przybyłych na warsztaty uczniów, odpowiadały na pytania, korzystając z nabytej w trakcie spotkania wiedzy. Za udział w teście otrzymały bardzo praktyczne nagrody – czujniki czadu.

Dwa takie czujniki, ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, przedstawiciele jednostki PSP z Poddębic przekazali na rzecz szkoły w ręce Pani Dyrektor. Jeden z nich p. Edyta Miśkiewicz wręczyła od razu, uczestniczącemu w warsztatach, pracownikowi, odpowiedzialnemu za sezonowe ogrzewanie budynku, p. Piotrowi Zasadzie.

 

Spotkanie odbyło się w ramach programu prewencji zagrożeń, prowadzonego przez straż. W październiku i listopadzie funkcjonariusze Komendy PSP w Poddębicach, korzystając z pomocy druhów ochotników z poszczególnych jednostek, brali udział w okresowym sprawdzeniu organizacji oraz warunków ewakuacji  w szkołach z terenu powiatu poddębickiego. W ramach powyższych ćwiczeń strażacy prowadzili również prelekcje z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz edukowali dzieci i młodzież w temacie  szkodliwego działania tlenku węgla w ramach kampanii profilaktycznej pn. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

(MB)