Uniejów łączy

Od wczoraj goszczą u nas delegacje miast partnerskich gminy Uniejów w ramach wizyty studyjnej, która potrwa do 10 lipca.

Goście przybyli do Uniejowa z różnych stron Europy: Mórahalom (Węgry), Sonkajärvi (Finlandia), Krāslavy (Łotwa), Truskawca (Ukraina), Tskaltubo (Gruzja) i Alatri (Włochy). Program ich pobytu jest bardzo bogaty, a głównym celem wydarzenia jest promocja walorów gospodarczych Uniejowa i regionu łódzkiego.

Najważniejszym punktem programu wizyty są prezentacje gospodarcze miast partnerskich, Uniejowa oraz partnerów gospodarczych gminy. A jest się czym pochwalić. Uniejów znany jest już z wykorzystania wody geotermalnej w balneoterapii i do celów rekreacyjnych oraz ciepłowniczych. Teraz przyszedł czas na kolejne kroki: udane próby zastosowania leczniczej wody geotermalnej w branży kosmetycznej i spożywczej.

Pierwsze efekty tych prac poznali uczestnicy międzynarodowych prezentacji gospodarczych podczas konferencji na Zamku 7.07. Miasto Uniejów, Geotermia Uniejów oraz firma OVER Group z Łasku zaprezentowały innowacyjną linię kosmetyków na bazie wody geotermalnej. To produkt, który ma szanse zdobyć nie tylko rynek krajowy, lecz także sprzedawać się w innych krajach. Więcej na temat kosmetyków termalnych można dowiedzieć się klikając tutaj.

Następny z partnerów gminy – Firma Bracia Urbanek z Łowicza, zaprezentowała ostatnie przygotowania przed premierą kolejnego produktu regionalnego – ogórka termalnego z Uniejowa, na bazie oryginalnej receptury z wykorzystaniem wody geotermalnej przygotowanej przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Podczas panelu gospodarczego zostały przedstawione następujące prezentacje:

  • Zastosowania wody termalnej z Uniejowa w ciepłownictwie, rozwoju bazy sportowo-rekreacyjnej oraz w przemyśle spożywczym (Józef Kaczmarek, Burmistrz Uniejowa),
  • Spożywcze produkty regionalne: ogórek termalny zakwaszany w solance z Uniejowa (Firma Bracia Urbanek),
  • Balneologia i lecznictwo sanatoryjne w Uzdrowisku Termalnym Uniejów (Instytut Zdrowia Człowieka: Uzdrowisko Uniejów Park),
  • Kosmetyki naturalne na bazie uniejowskiej wody geotermalnej (Firma OVER Group).