Uroczyste pożegnanie śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora

W dniach 5-6 listopada 2019 roku w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie odbyły się uroczystości pogrzebowe (po 67 latach!) byłego Komendanta Szkoły Orląt – śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora.

Generał brygady pilot Szczepan Ścibior był Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie w latach 1947–1951. 9 sierpnia 1951 r. został aresztowany przez oficerów Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej i po bezdusznym śledztwie 13 maja 1952 r. wyrokiem Najwyższego Sadu Wojskowego skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia 1952 r. w więzieniu mokotowskim. Uchylenie wyroku i pełna rehabilitacja nastąpiła 26 kwietnia 1956 roku. Dzięki badaniom i pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dopiero w 2017 r. odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. O ich identyfikacji poinformowano publicznie 4 października 2018 roku. 22 lutego 2019 roku został uhonorowany pośmiertne tytułem Honorowego Obywatela Miasta Uniejowa oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej 17 marca 2019 r. w Kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uniejowie. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 11 marca 2019 roku został mianowany pośmiertnie na stopień generała brygady.

W uroczystościach wzięły udział najwyższe władze państwowe, samorządowe oraz wojskowe. Honorowymi gośćmi była rodzina generała Ścibiora: córki Barbara i Magdalena, wnukowie i prawnukowie oraz potomkowie jego siostry. Delegację z Uniejowa reprezentowali: Burmistrz Uniejowa, przedstawiciele Rady Miejskiej w Uniejowie, Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa oraz Szkoły Podstawowej im. płk. pil. Szczepana Ścibiora w Wieleninie, powiat poddębicki – starosta Małgorzata Komajda.

W czasie pierwszego dnia uroczystości zorganizowana została Ogólnopolska Konferencja Naukowa pn.: „Płk pil. Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim”. Podczas której odczytano życiorys płk. pil. Szczepana Ścibiora oraz pozostałych wyższych oficerów Wojska Polskiego, represjonowanych i zamordowanych przez komunistyczny, wojskowy aparat terroru w latach 1944-1956. Wieczorem, przy dźwiękach „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Dęblina, trumna ze szczątkami została przywieziona do Lotniczej Akademii Wojskowej. Śp. generała powitano w murach Uczelni, kondukt żałobny przejechał przez teren LAW i 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Kameralna uroczystość z wystawieniem trumny, posterunkiem honorowym, modlitwą w intencji zmarłego oraz przemówieniem wygłoszonym przez Rektora-Komendanta LAW, gen. bryg. pil. dr. Piotra Krawczyka została przygotowana w Pałacu Jabłonowskich.

Główne uroczystości pogrzebowe przygotowano drugiego dnia, 6 listopada, podczas których w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego została odprawiona Msza żałobna pod przewodnictwem Biskupa Polowego, gen. bryg. Józefa Guzdka. W trakcie mszy świętej odczytany został akt nadania stopnia generalskiego oraz list Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Zastępcę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pana Ministra Dariusza Gwizdałę. Przekazane zostały listy od premiera i ministra obrony narodowej oraz wygłoszone okolicznościowe przemówienia.

Śp. gen. bryg. pil. Szczepan Ścibior został pochowany w mogile na placu przy Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej. W imieniu całej rodziny pożegnał go wnuk Rafał słowami: „Dziś możemy zakończyć 67-letnią żałobę! Człowiek, który całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie został aresztowany, zamordowany i rzucony do bezimiennego grobu. To jest wielki dzień dla Dziadka. To jest dzień jego chwały i triumfu. Wraca do Dęblina – do swojej szkoły marzeń, szkoły ze snów, szkoły, którą zawsze głęboko nosił w  swoim sercu!”.

Na zakończenie uroczystości samoloty utworzyły na niebie biało-czerwoną flagę w hołdzie generałowi.

Grób został zaprojektowany w taki sposób, aby spoczywający w nim generał był zwrócony w stronę swojego rodzinnego miasta Uniejowa.

Uroczystości pogrzebowe zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie.