Uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu

W czwartek, 15 czerwca, Parafianie ze Spycimierza żyli obchodami Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwyczajowo określanej mianem Bożego Ciała. Natomiast tym, co już od rana działo się na Trasie Bożego Ciała w Spycimierzu – za pośrednictwem mediów – zdawała się żyć niemal cała Polska.

Wspaniała letnia pogoda wraz z 200-letnią tradycją układania dywanu kwietnego ściągnęły na ulice dawnego grodu tysiące gości ciekawych efektu wizualnego, jaki tworzy dzieło Parafian. Ożywiona atmosfera spłynęła do miejscowości już w godzinach porannych, kiedy to zjawiły się ekipy telewizyjne TVP, TVN oraz Polsat News. Dzięki wejściom na żywo, przed południem widzowie w całej Polsce mogli obserwować początek prac przy układaniu dywanów i stawianiu bram.

Mniej więcej w południe mieszkańcy przystąpili do wypełniania świeżo ściętymi kwiatami uformowanych z ziemi szablonów z motywami religijnymi. Towarzyszyli im Włosi z organizacji Infioritalia, którzy po raz kolejny zagościli w Spycimierzu, aby umocnić więź kulturową oraz wspierać budowę dorobku tzw. sztuki ulotnej. Członkowie stowarzyszenia z Włoch specjalizują się w układaniu obrazów z pyłu kwiatowego, także o tematyce religijnej. W ubiegłą sobotę Włosi oraz członkowie Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” promowali swoją działalność artystyczną i zapraszali do wizyty w Spycimierzu podczas Polsko – Włoskiego Weekendu Kwiatowego (kliknij, aby dowiedzieć się więcej o tym wydarzeniu)

O godzinie 16:30, przed rozpoczęciem odświętnego nabożeństwa, koncert plenerowy dała miejscowa Orkiestra Dęta OSP Spycimierz. Uroczystą mszę świętą o godzinie 17.00 poprowadził Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski z Łowicza, który wygłosił wyjątkowo porywające kazanie. W zgodzie z tutejszą tradycją, po mszy odbyła się procesja eucharystyczna, która przeszła przez miejscowość 2-kilometrową Trasą Bożego Ciała. Uroczystość zakończyła się we wczesnych godzinach wieczornych, przy akompaniamencie wspaniałego zachodu słońca.

Zapraszamy do obejrzenia relacji telewizyjnych z obchodów uroczystości Bożego Ciała:

TVP3 Łódź „Boże Ciało w Spycimierzu” – cz. I

TVP3 Łódź „Boże Ciało w Spycimierzu” – cz. II

TVP3 Łódź „ŁWD” 15.06.2017