W ostatni kwietniowy weekend zapraszamy do uniejowskich restauracji na VII Festiwal Smaków

Wiosna to wymarzony czas na spacery. Do wiosennych spacerów nikogo szczególnie namawiać nie trzeba, dlatego też ze sporym wyprzedzeniem, już dzisiaj, po prostu zapraszamy Was na wyjątkowy spacer po naszym mieście.
„Smakowite spacery po Uniejowie” to przechadzki od jednej restauracji do drugiej, aby spotkać się z rodziną i znajomymi w przepysznych uniejowskich lokalach, ale przede wszystkim – aby rozsmakować się nowoczesnymi i zaskakującymi w swym połączeniu potrawami. Wszystko to w ramach Festiwalu Smaków, który po raz siódmy zagości w Uniejowie w wiosenny weekend – 25 i 26 kwietnia 2020 r.

O tym, że Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i sympatią, świadczą liczne pytania dotyczące jego terminu, kierowane od osób z różnych stron Polski już na początku stycznia.
Nie ma w tym nic dziwnego! Festiwal Smaków odbywa się tylko jeden raz w roku, dlatego szefowie kuchni robią wszystko, co w ich mocy, aby efekty ich pracy zachwyciły nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Specjalnie na tę okoliczność restauracje przygotowują autorskie menu, a ich goście za symboliczne ceny spróbować mogą całe mnóstwo sycących dań głównych i słodkich deserów serwowanych w degustacyjnych porcjach. Jest to więc świetna okazja, żeby odwiedzić wiele niesamowicie smacznych miejsc, a także spróbować wyjątkowych dań tutejszych szefów kuchni.

Czym tak naprawdę pachnie i smakuje Uniejów? Odpowiedzi na to pytanie pojawiły się już w poprzednich edycjach Festiwalu, kiedy to w przygotowanych potrawach znaleźć można było ser kozi, ryby słodkowodne, Ogórka Termalnego z Uniejowa i miód pszczeli z lokalnych pasiek, ziemniaki z tutejszych upraw, a także złociste jabłka. To jednak nie koniec!

Miniona jesień to wyjątkowo udany czas pod względem zbiorów leśnych grzybów, a także węgierek w intensywnym fiolecie. Jest to więc doskonały moment, aby kucharze zmierzyli się z tą niemałą sztuką, jaką jest wkomponowanie jesiennych przysmaków w swoje wiosenne dania.

Zadaniem ekip kucharskich będzie więc wyczarowanie własnego pomysłu dań głównych z wykorzystaniem do tego celu grzybów leśnych oraz deserów na bazie śliwek.

Drodzy Właściciele Restauracji, wspaniali Kucharze – to chwila dla Was!
Zbierajcie pomysły na pyszne dania! My – sympatycy dobrego jedzenia – nie możemy się ich już doczekać.

Więcej informacji o Uniejowskim Festiwalu Smaków znajdziecie na stronie: http://kulinarny.uniejow.pl/

A.Ol.