„W Uniejowie” nr 77/2019

Mija 15 lat od „WUNIOwstąpienia”, jak żartobliwie określa się przystąpienie Polski i innych krajów naszego regionu do Unii Europejskiej. Przypominamy teksty, którymi wówczas, na bieżąco, opisywaliśmy to wydarzenie. Wyraźnie z nich przebija ogromna nadzieja i poczucie, że otwierała się dla Polski i dla naszego miasta wyjątkowa perspektywa. Dziś z dumą możemy napisać, że Uniejów wykorzystał daną mu wówczas szansę do maksimum. Mamy z czego się cieszyć!

Obszernie wspominamy uroczystość upamiętniającą płk. pil. Szczepana Ścibiora, w czasie której bohaterskiemu lotnikowi nadano pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Uniejowa. Jego życie i służba nie zostawiają nikogo obojętnym. Nawet po latach płk Ścibior wciąż nas uczy. Pięknie to ujął wnuk pułkownika, Rafał Sopyło, mówiąc: „Ważne dla niego było zachowanie pewnych wartości w codziennym życiu”. Pułkownik Ścibior jest i będzie dla nas nauczycielem patriotycznych i humanistycznych wartości.

Tradycyjnie zamieszczamy wiele wspomnień. Ciekawe, jak nasi młodzi czytelnicy zareagują na opis Ostrowska sprzed zaledwie kilkudziesięciu lat? Nie minął zbyt długi czas, a rzeczywistość zupełnie inna. Nie zapomnieliśmy też o aktualnościach.

W Uniejowie nr 77/2019

 

Zapraszamy do lektury!