Wilamowski Bal z Sercem na Dłoni…

W minioną sobotę sala OSP w Wilamowie omal nie pękła w szwach – i to za sprawą 11-letniej dziewczynki! Lenka, bohaterka całego zamieszania, tak naprawdę spędzała ten andrzejkowy wieczór wiele kilometrów stąd, na oddziale onkologicznym Specjalistycznego Szpitala w Poznaniu. Tam od niemal dwóch miesięcy toczy nierówną walkę z białaczką szpiku kostnego, w której bezustannie towarzyszą jej wytrwali rodzice.

Dobra wola, wiara rodziny i przyjaciół, którzy wsparli organizację Andrzejkowego Balu Charytatywnego dla Lenki, pomogła zgromadzić środki na kosztowne leczenie dziewczynki. W niespełna półtora miesiąca chętnych było, aż 200 osób, co pozwoliło wypełnić salę po same brzegi. Jednak nie tylko frekwencja, ale przede wszystkim ogromne i bezinteresowne zaangażowanie dobrych ludzi przerosły wszelkie oczekiwania organizatorów.

Bal rozpoczął się o godz. 20:00. Otworzył go Robert Palka, dyrektor MGOK  w Uniejowie, który był tego wieczoru konferansjerem, jak również  niezastąpionym wsparciem i profesjonalnym mówcą. Po przywitaniu gości, poprosił, aby głos zabrała Ewa Kolasa, pomysłodawczyni andrzejkowej imprezy charytatywnej:

– Kochani, spotykamy się dziś w tym miejscu-  dla Lenki, dlatego jako ciocia słowem wstępu nadmienię o misji balu. Jak większość z Was wie, Lenka to 11-letnia dziewczynka, która jeszcze niedawno tryskała energią. Informacja o zdiagnozowanej białaczce szpiku kostnego z dnia na dzień wywróciła spokojne życie rodziny do góry nogami. Na szczęście, rodzina i przyjaciele nie pozostali obojętni. Widząc, że rodzice sami nie dadzą rady stoczyć i wygrać tej ciężkiej walki, postanowili zjednoczyć się jeszcze bardziej, aby pomóc i wspomóc proces leczenia Lenki. Wpadliśmy na pomysł charytatywnego Balu Andrzejkowego, zaczęliśmy działać i oto Jesteśmy! Kochani, Wasza dzisiejsza frekwencja utwierdziła nas w przekonaniu, że żyjemy wśród ludzi o Wielkich Sercach – kontynuowała ze wzruszeniem p. Ewa. – Za okazaną empatię, wyrozumiałość i życzliwość jesteśmy Wam bardzo wdzięczni. A teraz rozpocznijmy ten bal dla Lenki wielką radością, że żyjemy wśród ludzi, którzy wprawdzie skrzydeł nie mają, ale ich serca wyciągają zawsze pomocną dłoń!

 

Tuż po przemówieniu na scenę weszła pani Małgorzata Komajda, która zrobiła nam wielką niespodziankę swoją obecnością i zabrała głos, nie jako Starosta Powiatu Poddębickiego, lecz jako „onkobabcia”. Podkreśliła, iż w takich chwilach nie mogło jej tutaj zabraknąć.  Nie da się ukryć, że rodzina  po podobnych przeżyciach, wie najlepiej jak bardzo potrzebna jest  pomoc i wsparcie innych osób. Były łzy, wzruszenie, ale i moc dobrej energii i empatii.

Rodzice Lenki nie mogli osobiście wziąć udziału w balu, dlatego wyrazy wdzięczności i pozdrowienia przekazali za pośrednictwem listu, który odczytał Mirosław – brat taty dziewczynki:

     KOCHANI !

Serdecznie Wam dziękujemy, że spotkaliście się na Wilamowskim Balu Andrzejkowym DLA LENKI.

Nie jesteśmy w stanie na tą chwilę podziękować wszystkim z osobna, przy tak wielkiej ilości zaangażowanych ludzi. Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni, nie ma słów, które mogłyby to wyrazić. Dziękujemy również osobom „niewidzialnym” na sali, które za kulisami bacznie czuwają nad tym, aby wszystko było dowiezione, dopracowane, aby spotkanie tego wieczoru było na najwyższym poziomie. Za to wszystko Wam bardzo, bardzo dziękujemy, o wszystkich pamiętamy w naszych sercach. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wyrazy życzliwości i troskę. Za to, że jesteście, w tych trudnych dla nas chwilach. Za Dar Serca dla naszej chorej Lenki. Doceniamy to, że mieszkamy wśród ludzi pełnych empatii i zrozumienia.

                                            Pozdrawiamy  i życzymy udanej zabawy

                                                                                   Beata i Zbyszek

Po przemówieniach Gości, niebywałą niespodzianką były słowa Lenki nagrane w szpitalu, jeszcze tego samego dnia, w których podziękowała za spotkanie życząc miłej andrzejkowej zabawy.

Jak już wcześniej wspomniano, intencją pomysłodawców było zebranie środków na długotrwały proces leczenia dziewczynki. Dlatego koszty organizacji balu ograniczono do niezbędnego minimum – część produktów pozyskano od sponsorów, zarówno do przygotowania posiłków, podawania na stoły w trakcie imprezy, obsługi drink baru, udekorowania oraz sprzątania sali. Poza  tym,  sztab ludzi bardzo wzmocnił spotkanie, siłą swoich rąk i możliwościami płynącymi z głębi serca. Dzięki niebywałej  mocy ludzi zaangażowanych w organizację, bal okazał się imprezą na wysokim poziomie – i to wszystko dzięki Wam.

Środki pozyskane tego wieczoru zostaną przekazane rodzicom Lenki. Słusznie licząc na hojność uczestników, DJ Michał zaprosił do „czekoladowego walczyka”. Nie brakowało na parkiecie dobrych tancerzy. Przy barze z drinkami królowali Przemek i Sebastian z kolegami Patrykiem i Piotrem – panom bez wątpienia należą się brawa! Wielką atrakcją wieczoru okazał się prezent od zespołu Effatha, który swoim pięknym występem nadał niebywałych barw tej imprezie. Dziękujemy również Panu Tomaszowi Pęcherskiemu za jego fantastyczny występ.

Bardzo dobrym pomysłem okazała się licytacja przedmiotów oraz usług podarowanych przez lokalnych sponsorów. Kwoty pochodzące z aukcji w całości zasilą budżet na leczenie Lenki. Wśród najwyżej wylicytowanych należy wymienić: figurkę Anioła, noclegi: w Zamku w Uniejowie, Aparthotelu Termy Uniejów, hotelu „Lawendowe Termy”, kąpiele: w balii kasztelańskiej Kasztel Uniejów oraz w Hotelu Uniejów „ecoActive&Spa”. Pojawiło się również zaproszenie na degustację do Browaru Wiatr. Wylicytowano również naukę gry na gitarze, wyjazd na sylwester do Pragi, oprawione zdjęcie z balu oraz kurs robienia drinków.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim sponsorom, którzy przekazali na licytację internetową niebywałe rzeczy. Wśród wielu przedmiotów znalazł sie bardzo wartościowy opryskiwacz, ufundowany  przez właściciela filmy „Tolmet” – Pana Piotra Wawrzyniaka, producenta maszyn rolniczych. Za każdy odruch hojności bardzo Wszystkim dziękujemy!

Przysłowiowym strzałem w dziesiątkę okazała się również  inicjatywa miejscowego fotografa, Pana Ryszarda Troczyńskiego, który zaprosił uczestników andrzejkowego balu do zdjęć. Fotografie jeszcze tego samego wieczoru wydrukowano w kilkudziesięciu egzemplarzach i można było je nabyć za symboliczną kwotę. Tutaj również nie brakowało chętnych.  Serdeczne podziękowania dla Burmistrza Uniejowa Pana Józefa Kaczmarka za ogromne wsparcie.

Należy podkreślić, iż bez pomocy  dobrych Aniołów ten bal, nie byłby tak dobrze zorganizowany. Organizatorzy z całego serca dziękują:

 • Panu Gabrielowi Wagnerowi, właścicielowi restauracji „Wabik”, za zasponsorowanie i przygotowanie smacznych posiłków,
 • Panu Stanisławowi Katuszy za ufundowanie wyrobów wędliniarskich na wiejski stół,
 • Paniom z Wilamowa, na czele z Panią Sołtys Krystyną Maj oraz Przewodniczącą KGW Lilianną Polipowską i Pani Ewie Pajor za pyszny rosół oraz wypożyczenie naczyń,
 • Państwu Lindzie i Mariuszowi Irchom, właścicielom sklepu „Europex”, za ufundowanie soków i wody,
 • Stowarzyszeniu „Mamy Wielkie Serca” za pyszny bigos,
 • DJ Michałowi Stasiakowi i Zespołowi Effatha za oprawę muzyczną,
 • Druhom OSP Wilamów, a w szczególności prezesowi, Panu Krzysztofowi Troczyńskiemu oraz Panu Marianowi Kokorzyckiemu,
 • Kelnerom – licealistom z Konina, Koła i z Turku, Paniom koordynującym wydawanie posiłków oraz obsłudze kuchni – wszystkim, którzy na zapleczu wykonali najcięższą pracę,
 • Przemkowi i Sebastianowi z drink-baru, wraz z ekipa wspierającą,
 • Panu Przemysławowi Rosiakowi,
 • Panom Piotrowi i Darkowi za pyszny żurek, Pani Gosi za czerwony barszczyk,
 • Osobom zaangażowanym w pieczenie ciast,
 • Pani Bielawskiej za dekorację sali,
 • Panu Kacprowi Głowackiemu, dyrektorowi firmy „Tolmet”, za ufundowanie słodkości na czekoladowy walczyk,
 • Fotografowi, Panu Ryszardowi Troczyńskiemu za uwiecznienie tego wyjątkowego wieczoru oraz Maciejowi Bartosiakowi za zdjęcia na licytację i za pamiątkę dla uczestników, a w szczególności za oprawioną fotografię dla Lenki,
 • Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Wilamowie.

-Lista sponsorów i ludzi hojnych jak widać jest długa, ale równie długa jest lista ludzi, którzy niebywale napracowali się, aby przygotować ten bal. Na szczególne uznanie zasługują osoby, które były  z nami tak bardzo monitorowały, aby ten bal dla Lenki był wyjątkowy. Nie będę tutaj wymieniać najbliższej rodziny , gdyż my czujemy się w obowiązku wspomagania procesu leczenia Lenki ,  ale pozwolę sobie wymienić ludzi o wielkim sercu, którzy są tu dzisiaj z nami i którzy zrobili tak wiele, aby klimat dzisiejszego dnia był niezapomniany – dodają organizatorzy.

Dziękujemy Pięknie:

 • Pani Małgorzacie Kubiak z mężem,
 • Pani Milenie Nockowskiej-Bernardziak z mężem,
 • Pani Lidii i Piotrowi Kozłowskim,
 • Pani Urszuli Pietrzak  z mężem,
 • Pani Agnieszce Dulas z mężem,
 • Pani Beacie Kos z mężem,
 • Pani Annie i  Tomaszowi Karcz,
 • Pani Milenie i Maciejowi Kudanowskim,
 • Pani Marioli Rokoszewskiej z mężem.
 • Pani Annie Kudanowskiej.

Jak tylko uporamy się ze sprzątaniem, zostanie powołany sztab komisyjny do podsumowania całej tej imprezy. Tak jak Lenka zrobiła nam niespodziankę filmem, tak i my chcemy się odwzajemnić i posłać pamiątkowe zdjęcie z Wilamowa oraz prezent od wszystkich uczestników balu. Będzie to czytnik  e-booków Amazon Kindle, umożliwiający dziewczynce kontynuowanie pasji czytania książek.

Zebrane pieniądze zostaną w całości przekazane na leczenie Lenki Kolasy. Ale to nie koniec potrzeb, którym sprostać muszą rodzice dziewczynki, dlatego przypominamy, że nadal można wspierać ten szczytny cel. Lena została objęta opieką przez Fundację „Kawałek Nieba”, a w Internecie za pośrednictwem portalu zrzutka.pl już teraz można wpłacać datki na leczenie. Poza tym, na bieżąco trwają charytatywne aukcje „facebookowe” LICYTACJE DLA LENY, koordynowane przez Milenę Nockowską-Bernardziak we współpracy z Bartoszem Komajdą. Dziękujemy Wam serdecznie za Dar Serca dla naszej Lenki, za nieoceniony klimat i misję, która przy tak dużej ilości wspaniałych ludzi została spełniona.

(MB)