Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Uniejowie

Strażackie święto rozpoczęło się kwadrans po godzinie dziesiątej przy uniejowskiej strażnicy. Tam nastąpiła zbiórka pododdziałów, które przemaszerowały w szyku do Kolegiaty. Po nabożeństwie w intencji strażaków, uczestnicy Wojewódzkiego Dnia Strażaka przeszli na główne miejsce sobotnich obchodów.

Kluczowa część uroczystości odbyła się na placu pomiędzy Domem Pracy Twórczej a Zamkiem Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Tu po meldunku składanym przez dowódcę dh Krzysztofa Janiaka nastąpiło wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.

Jan Ryś, prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Łódzkiego w swoim przemówieniu podkreślił jak ważną rolę odgrywają druhowie ochotnicy i przyznał, że jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych są ogromnym wsparciem dla zawodowej straży:

Tylko w województwie łódzkim mamy 1,5 tysiąca jednostek skupiających ponad 60 tysięcy ochotników, gotowych do niesienie pomocy. Przy tylu ilościach zdarzeń stanowią ogromne wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej.

W trakcie obchodów cztery jednostki, w dowód uznania za długoletnia działalność na rzecz OSP, otrzymały najwyższe odznaczenia Związku OSP RP. Wyróżniono w ten sposób jednostkę z terenu naszej gminy – OSP Wilamów, a także OSP w Popowie, OSP Proszenie i OSP Rossoszyca.

Złote Znaki Związku, już indywidualnie przyznano następującym druhom: Wiesław Wydrzyński (powiat poddębicki), Zbigniew Galuś  (piotrkowski), Marian Gleń (pajęczański), Krzysztof Franczyk (bełchatowski), Zbigniew Niedziela (łowicki), Stanisław Skorupa (opoczyński), Józef Świniarski (sieradzki).


Organizatorem Wojewódzkiego Dnia Strażaka w Uniejowie byli: ZOW Z OSP RP województwa łódzkiego, ZOP Z OSP RP w Poddębicach, ZOMG Z OSP RP w Uniejowie, Urząd Miasta w Uniejowie, P.G.K. Termy Uniejów oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie.