Wszyscy Święci balują … w szkole

W dniu 31 października w Szkole Podstawowej w Uniejowie odbył się bal. Nie był to jednak zwykły bal, tylko bal Wszystkich Świętych.

Bal Wszystkich Świętych – i nie chodzi wcale o hit Budki Suflera – stanowi alternatywę dla imprez organizowanych z okazji Halloween. Kościół, który nie jest zwolennikiem przebrania się za wampiry, kościotrupy i inne strachy, od kilku lat proponuje alternatywę będącą odpowiedzią na obchody wigilii 1 listopada. Mowa o Balu Wszystkich Świętych, znanym również jako Holy Wins (Święty zwycięża).  Mimo że w swym brzmieniu Holy Wins jest niemal homofonem Halloween, w warstwie znaczeniowej radykalnie odcina się od pogańskiego zwyczaju, promując świętość oraz celebrowanie pamięci o katolickich świętych. Dzieci i młodzież mają okazję przebrać się, ale nie za wampira, upiora itp., lecz postać wywodzącą się z tradycji chrześcijańskiej.
Dlaczego właśnie bal, skoro współczesna tradycja utwierdza nas w przekonaniu że 1 listopada należy do jednego z najsmutniejszych dni w roku? W tradycji Kościoła to bardzo uroczysty i radosny dzień, wspomina wszystkich świętych, także tych, których imion nie znamy. To także moment, który przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości.
Uroczyście i radośnie było również w szkole w Uniejowie. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy na cmentarzu, którą o 16.30 poprowadzili wikariusze uniejowskiej parafii p.w. św. Floriana. Następnie, wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystym orszaku do szkoły podstawowej, gdzie czekała na nich zabawa z wodzirejem. Na sali zebrał się cały zastęp aniołów, byli też święci biskupi i papieże, postaci z szopki betlejemskiej. Dzieciaki doskonale bawiły się zarówno przy współczesnych piosenkach, ale też przy dźwiękach muzyki chrześcijańskiej. W ramach poczęstunku przygotowano specjalnie stoliki ze słodkościami i napojami.
To już kolejny taki bal w uniejowskiej szkole. Mimo że oparty na zabawie, posiada wartość dydaktyczną – przybliża uczniom postaci świętych, stawia ich jako wzór postępowania i zaszczepia w młodym pokoleniu pozytywne wartości i przesłania. Pokazuje także, że świętość nie musi być nudna i może być osiągalna dla zwykłego człowieka.
Organizatorami Balu była Parafia p.w. św. Floriana w Uniejowie z ks. Infułatem Andrzejem Ziemieśkiewiczem  oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Uniejowie z Dyrektorem Piotrem Kozłowskim i Wicedyrektorami Agnieszką Kaczmarek i Januszem Stawickim.
A.Ow.