Zagraniczni partnerzy z misją gospodarczą w Uniejowie

Przez sześć dni ponad 50 gości z ośmiu krajów gościło w Uniejowie w ramach corocznej misji gospodarczej. Celem tego wydarzenia jest wymiana doświadczeń z zakresu różnych dziedzin gospodarki, w tym przede wszystkim turystyki, energetyki i ochrony środowiska, a także promocja województwa łódzkiego.

W dniach 17-22 października br. przyjechali przedstawiciele miast i regionów partnerskich – Sonkajärvi (Finlandia), Mórahalom (Węgry), Grindavik (Islandia), Naftalanu (Azerbejdżan), Alatri (Włochy), Wołkołamska (Rosja), Gorki i Mohylewa (Białoruś) oraz Krāslavy i Powiatu Aizkraukle (Łotwa).

Główną częścią misji były prezentacje gospodarcze i rozmowy biznesowe, które odbyły się w Uzdrowisku Uniejów Park i na uniejowskim zamku. W pierwszej części przedstawiciele wszystkich miast i regionów pokazali jakie rozwijają sektory gospodarki, jak promują walory turystyczne, jak chronią środowisko naturalne i na jakie źródła energii stawiają. W drugiej części zaprezentowali się przedstawiciele firm z województwa łódzkiego, m.in. takie firmy jak: K-Flex Polska Sp. z o.o. , PGK „Termy Uniejów” Sp. z o.o., Instytut Zdrowia Człowieka, ZOO Borysew, CS Investment. Potem przyszedł czas na rozmowy biznesowe i wymianę doświadczeń w grupach eksperckich. Bardzo owocne było spotkanie lekarzy z białoruskiego Mohylewa z kolegami po fachu z Uzdrowiska Uniejów Park.

Program misji był bardzo bogaty. Duża część uczestników z zainteresowaniem przysłuchiwała się dyskusjom i prezentacjom w ramach Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju, które w tym roku po raz pierwszy odbyło się w Uniejowie. Przedstawiciele: Mórahalom, Sonkajärvi i Grindavik wzięli w nim również aktywny udział, dzieląc się swoimi doświadczeniami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i polityki senioralnej.

Zagraniczni partnerzy podczas pobytu odwiedzili „Termy Uniejów”, Geotermię Uniejów im. Stanisława Olasa, Instytut Zdrowia Człowieka. Uzdrowisko Uniejów Park oraz nowoczesny zakład w Wieleninie Kolonii, należący do włoskiej firmy K-Flex (światowy lider w dziedzinie izolacji kauczukowej oszczędzającej energię). W napiętym programie znalazło się miejsce na kulturę – wystawę fotograficzną prezentującą architekturę stolicy Azerbejdżanu, Baku i miasta partnerskiego Uniejowa – Naftalanu oraz film „Ali i Nino”,  udostępniony przez Ambasadę Azerbejdżanu w Polsce. Wystawa została przygotowana z okazji 100- lecia Niepodległości Azerbejdżanu. Z tej okazji przyjechał do Uniejowa Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce – dr hab. Hasan Hasanov.

Każda delegacja uczciła przypadające w tym roku 100-lecie Niepodległości Polski poprzez posadzenie dębów pamięci w alei przy Zagrodzie Młynarskiej. Podczas misji promowana była doskonała kuchnia uniejowskich restauracji. Goście mogli spróbować dań, które zostały nagrodzone podczas Uniejowskiego Festiwalu Smaków.

Misja gospodarcza zrealizowana została pn. „Prezentacja potencjału gospodarczego przedsiębiorców z regionu łódzkiego z różnych branż na arenie międzynarodowej”, współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na Lata2014-2020. Oś priorytetowa: Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka. Działanie: Internacjonalizacja przedsiębiorstw. Zadanie realizowane w ramach projektu „Zwiększenie międzynarodowej rangi gospodarczej Regionu Łódzkiego poprzez działania prowadzone w zakresie promocji gospodarczej regionu przez gminę Uniejów”.