Zagroda Młynarska nagrodzona w ogólnopolskim konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej

Swojskie jedzenie, piękna przyroda, cisza i spokój – za to kochamy polską wieś. Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała konkurs „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, żeby pokazać rodakom, dlaczego warto wypoczywać na wsi.

Zagroda Młynarska w Uniejowie – obiekt hotelowy, który bez wątpienia potrafi przenieść gości uzdrowiska na łono wsi – został laureatem konkursu w kategorii „Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej”. Wyniki plebiscytu ogłoszono we wtorek, 14 sierpnia 2018 r., podczas konferencji w Renaissance Warsaw Airport Hotel. Nagrodę dla Zagrody Młynarskiej podczas uroczystości odebrali: kierownik obiektu wraz z pracownikami – Ireneusz Stańczyk, Elżbieta Rospara i Ewa Miśkiewicz.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku prezentującego atrakcje Zagrody Młynarskiej, wyświetlanego podczas ogłoszenia wyników konkursu. Film dostępny jest tutaj.

A oto jak przedstawiono Zagrodę Młynarską na stronie internetowej konkursu – zobacz tutaj oraz w specjalnie wydanym albumie prezentujących laureatów.

Celem akcji „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” jest identyfikacja i popularyzacja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich. Doświadczenia w kreowaniu produktów turystycznych na wsi będą dla innych cenną wskazówką w rozwoju i wprowadzaniu w życie własnych pomysłów. To przedsięwzięcie, wraz z działaniami związanymi z promocją laureatów, pozwoli stworzyć pierwszy w Polsce katalog dobrych praktyk w turystyce wiejskiej. Będzie on skierowany do osób, które świadczą usługi dla turystów lub planują rozpocząć taką działalność. Będą także stanowiły zestaw cennych wskazówek dla osób wypoczywających na wsi, ułatwiając im wybór najlepszych ofert. Konkurs przyczyni się do podniesienia standardów branżowych oraz dostarczy argumentów, które potwierdzą słuszność wyboru obszarów wiejskich jako miejsca wypoczynku.

– Cieszy nas to, że w już do pierwszej edycji Konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” zgłosiło się aż 115 podmiotów, działających na terenach wiejskich. Jestem przekonany, że konkurs przysłuży się podniesieniu standardów branżowych oraz sprawi, że coraz więcej turystów właśnie obszary wiejskie będzie wybierać jako miejsce wypoczynku – mówi minister Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Do konkursu mogli zgłaszać się: właściciele gospodarstw, podmioty prowadzące działalność turystyczną na terenach wiejskich, regionalne i lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej, lokalne grupy działania (LGD), organizacje i stowarzyszenia turystyczne, a także firmy z branży turystycznej. Każdy mógł startować w jednej z czterech kategorii związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uzupełniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.

– Polska wieś stanowi jeden z niewielu w Europie przykładów zachowania tradycyjnego krajobrazu kulturowego, autentycznego ludowego folkloru, zwyczajów i obyczajów utrwalonych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Posiada wiele rejonów wiejskich cechujących się pięknym, niejednokrotnie wręcz dziewiczym środowiskiem przyrodniczym, a równocześnie zróżnicowanym krajobrazem, nieskażonym środowiskiem, oryginalną fauną i florą, wolnych od tłumu, mechanizacji i urbanizacji. Wykorzystanie tych zasobów i rozwój turystyki stanowi szansę rozwoju, nie tylko dla indywidualnych gospodarstw rolnych i mieszkańców wsi, ale również dla całej społeczności lokalnej – mówi Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Polskie obszary wiejskie kojarzone są z gościnnością, dziedzictwem kulturowym, wspaniałą kuchnią i bogactwem natury. Organizowany przez nas konkurs to świetna okazja do wymiany doświadczeń między osobami zarządzającymi różnymi produktami turystycznymi, synergii ich działań i dalszego rozwoju. Zgłoszenia do konkursu były na bardzo wysokim poziomie. To pokazuje, że oferta polskiej wsi jest coraz bardziej profesjonalna i kompleksowa – dodaje Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kapituła konkursu, w skład której weszli przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Regionalnych Organizacji Turystycznych, Biura Konkursu oraz zewnętrzni eksperci, w swoich ocenach brała pod uwagę jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi.

Obiekty nagrodzone w konkursie zostaną objęte specjalną promocją, w ramach której znajdą się m.in.: wydawnictwo albumowe w nakładzie 10 tys. egz., wsparcie blogerów specjalizujących się w turystyce, artykuły oraz prezentacja na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej, a także w mediach społecznościowych.

Na konferencji w Warszawie nagrodę odebrał Ireneusz Stańczyk, kierownik Zagrody. Towarzyszyły mu Elżbieta Rospara i Ewa Miśkiewicz, pracujące na co dzień w wyróżnionym obiekcie.

Ze 115 zgłoszeń we wszystkich kategoriach Kapituła wybrała 12 dobrych praktyk.

Kategoria – Wypoczynek u rolnika:

 1. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Dzbanek”
 2. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczna Ola
 3. miejsce – Pod Srebrną Górą

Kategoria – Wypoczynek na wsi:

 1. miejsce – Agroturystyka Malowane Wierchy
 2. miejsce – Agroturystyka Polesie
 3. miejsce – Villa Greta

Kategoria – Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej:

 1. miejsce – Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady
 2. miejsce – Sielsko i anielsko w Górach Świętokrzyskich
 3. miejsce – Zagroda Młynarska w Uniejowie

Kategoria – Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich:

 1. miejsce – szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”
 2. miejsce – szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki”
 3. miejsce – szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”

Pełna lista półfinalistów oraz szczegóły związane z konkursem dostępne na stronie: nawsinajlepiej.polska.travel.