Zdrowa i aktywna gmina

Fundacja „Misja Medyczna” jest głównym organizatorem ogólnopolskiego programu „Zdrowa i aktywna gmina”

Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, które odpowiadają za programy zdrowotne, szczególnie do wójtów, burmistrzów, starostów, dyrektorów departamentów, których zakres kompetencji  obejmuje obszary związane ze zdrowiem, sprawami społecznymi, sportem, turystyką i edukacją. Ogólnopolski program „Zdrowa i aktywna gmina” swoim zakresem obejmuje dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, rodziców dzieci z nadwagą i otyłością, osoby odpowiedzialne za układanie jadłospisów oraz liderów aktywności fizycznej w Gminach. Podstawowe cele projektu, to:

  • Przeprowadzenie kampanii edukacyjnej na temat przyczyn powstawania nadwagi i otyłości u dzieci wśród rodziców oraz osób mających wpływ na edukację i żywienie dzieci i młodzieży.
  • Stworzenie placówek edukacyjnych strefami wolnymi od wysokoprzetworzonej żywności. Egzekwowanie poprzez edukację personelu stołówkowego, rozporządzenia „sklepikowego”.
  • Ograniczenie styczności dzieci i młodzieży z żywnością wysokoprzetworzoną w postaci zakazu rozstawiania dystrybutorów z przekąskami i kolorowymi napojami.

Jak skutecznie wyeliminować problem otyłości wśród dzieci i młodzieży? Temu właśnie zagadnieniu  będzie poświęcona ogólnopolska konferencja „Zakończmy otyłość wśród dzieci i młodzieży”, która odbędzie się w ramach realizacji programu 29-30 listopada na Zamku w Uniejowie. Ma ona uświadomić przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego wpływ  regularnej aktywności fizycznej oraz przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania na zdrowie mieszkańców. Zostaną przedstawione dobre praktyki w ramach profilaktyki leczenia otyłości. Konferencja adresowana jest do przedstawicieli administracji samorządowej.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy kadrę zarządzającą placówkami oświatowymi oraz osoby odpowiedzialne za tworzenie programów zdrowotnych, liderów edukacji w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej; liderów organizacji działających na rzecz zdrowego stylu życia oraz budowania świadomości wśród ogółu społeczeństwa o wpływie na zdrowie regularnej aktywności fizycznej. Szczegóły ogólnopolskiej akcji oraz planowanej konferencji znajdują się na stronie akcji ZDROWA I AKTYWNA GMINA

 

 

Z miłości do aktywności

Fundacja „Misja Medyczna” wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Zdrowia, realizuje projekt „Aktywność Fizyczna” pod hasłem „Z miłości do aktywności”. Celem realizowanego w latach 2017/2018 projektu jest organizacja cyklu 32 spotkań w miejscowościach liczących poniżej 50 000 mieszkańców oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia.

Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dorosły człowiek potrzebuje minimum 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie. U osób, które regularnie ćwiczą – minimum 3 razy w tygodniu zdecydowanie sprawniej funkcjonuje układ odpornościowy i krwionośny, poprawia się wydolność organizmu, dotlenia mózg i komórki ciała oraz poprawia się stan zdrowia psychicznego.

– Warto rozpocząć swoją dzienną aktywność od 10-minutowych ćwiczeń np. zaraz po przebudzeniu – radzi Radosław Janczyk – fizjoterapeuta, ekspert Fundacji „Misja Medyczna” – w ten sposób w ciągu tygodnia można zwiększyć swoją aktywność o ponad godzinę. Oczywiście, intensywność ćwiczeń należy dostosować do stanu zdrowia – mówi.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, każda aktywność fizyczna, którą podejmujemy w połączniu ze stosowaniem zasad zdrowego odżywiania opisanych w Piramidzie Zdrowego Odżywiania i Aktywności Fizycznej, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Pomimo wzrastającej świadomości Polaków na temat zdrowego stylu życia  i aktywności fizycznej w dalszym ciągu należy docierać do mniejszych ośrodków.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska 7 października 2018 roku w Świnoujściu podczas spotkania „II Bieg Małego Wyspiarza” – informuje Katarzyna Suszek, Prezes Zarządu Fundacji. – Szczególnie zapraszamy rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy zestawy ćwiczeń oraz atrakcyjne nagrody – dodaje. Zapraszamy również do Uniejowa w dniu 14 października 2018 roku na XII Ogólnopolski Ekologiczny Bieg  do Gorących Źródeł „Sanus per Aquam – Zdrowie przez wodę”, który jest rozgrywany na trasie 10 km i wchodzi w skład Cyklu Biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego. W zeszłym roku w biegu udział wzięło blisko tysiąc zawodników, nie tylko z Polski ale i zagranicy. Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji dietetyka, fizjoterapeuty, trenera personalnego oraz lekarza. Na stoisku Fundacji czekać będą na Państwa rozmaite atrakcje i niespodzianki. Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „z miłości do aktywności” odbędzie się w Mikołajkach 9 grudnia 2018 roku.

Szczegóły akcji znajdują się na stronach Organizatorów: MISJA MEDYCZNA oraz Z MIŁOŚCI DO AKTYWNOŚCI.

 

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.