Aby odpowiedzieć na pytanie dlaczego i w jakim celu powstało Uniejowskie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, należy na początku odnieść się do sytuacji związanej z przedsiębiorczością na poziomie województwa. Otóż z analiz województwa łódzkiego pod kątem rozwoju przedsiębiorczości wynika, że pomimo występowania sporej liczby podmiotów gospodarczych – zwłaszcza będących mikroprzedsiębiorstwami, cechą charakterystyczną większości z nich jest niski potencjał innowacyjności oraz brak zaplecza badawczego czy rozwojowego. Ponadto olbrzymim wyzwaniem jest dla nich ciągły rozwój technologiczny i konieczność dostosowania się do wyzwań związanych ze zmianami klimatu. Według zapisów Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030 rozwój przedsiębiorstw jest również ograniczony poprzez nierównomierny rozkład Instytucji Otoczenia Biznesu oraz ich mało zróżnicowany profil działalności.
Należy również wspomnieć, że sporym wyzwaniem w zakresie regionalnej transformacji są przemiany, które czekają sektor energetyczny. Województwo łódzkie jest jednym z największych w Polsce wytwórców energii elektrycznej za sprawą Elektrowni Bełchatów i powiązanej z nią kopalni węgla brunatnego. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zmierza w kierunku wycofania z użytkowania bloków energetycznych zasilanych węglem, tymczasem kompleks górniczy Bełchatowa odpowiada za produkcję ok. 20% energii elektrycznej wykorzystywanej w kraju. Przeprowadzenie tej reformy stwarza wyzwanie, ale i szansę dla przedsiębiorstw z sektora energetycznego w zakresie możliwości świadczenia nowych usług i oferowania nowych produktów w oparciu o odnawialne źródła energii, w tym w oparciu o doświadczenie związane z eksploatacją źródeł geotermalnych w Uniejowie.
Uniejowskie przedsiębiorstwa wskazują na analogiczne potrzeby rozwojowe jak w przypadku całego województwa, jednakże działający tu przedsiębiorcy wskazują także na dodatkową potrzebę i szansę specyficzną dla tego obszaru skupiającą się na:
• uzyskaniu kompleksowego wsparcia doradczego w zakresie możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej i korzyści ekonomicznych w wyniku wykorzystania wód geotermalnych eksploatowanych w gminie i marki Uniejów – rozpoznawalnego uzdrowiska.
• uzyskaniu wsparcia niezbędnego na poziomie lokalnym dla zapewnienia jak najlepszego dopasowania usługi do potrzeb lokalnego przedsiębiorcy z wykorzystaniem lokalnych zasobów i zastosowaniem w biznesie zasady „działaj lokalnie-myśl globalnie”
Specjalizacja Gminy posiada rozpoznawalną przez przedsiębiorców wartość rozwojową, która jest bezpośrednio związana z możliwościami wykorzystania w sektorach: energetycznym, kosmetycznym (w tym wellness) i rolno-spożywczym. Branże te posiadają znaczny potencjał innowacyjności i kreatywności. Dodatkowo zasoby endogeniczne Gminy Uniejów – wody geotermalne, są nieustannie badane pod kątem ich właściwości oraz możliwych zastosowań, co tworzy znaczną przestrzeń w ramach sektora B+R, jak również dla wdrażania wyników tych badań na rynek.
Identyfikację kluczowych branż dla projektu mającego na celu utworzenie Uniejowskiego COP, oparto o założenie, iż charakteryzują się one największym potencjałem rozwojowym (zgodnie z analizą przedstawioną w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Łódzkiego LORIS 2030) i ich rozwój stanie się motorem rozwoju innych przedsiębiorstw w Uniejowie – podwykonawców, dostawców, dystrybutorów, sprzedawców itd. Ponadto, są to branże najczęściej zgłaszające omawiane wyżej potrzeby:
– Medycyna, farmacja, kosmetyki
– Energetyka w tym odnawialne źródła energii
– Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze.
Celem scentralizowania działań dla rozwoju przedsiębiorczości w Gminie zdecydowano o utworzeniu instytucji otoczenia biznesu jaką będzie Uniejowskie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. UCOP to miejsce, którego celem jest udzielania doradztwa dla przedsiębiorstw w zakresie sposobu rozwinięcia, poszerzenia swojej działalności wykorzystując do tego właśnie zasoby endogeniczne Gminy czyli wody geotermalne.
W ramach nowotworzonego Centrum zaplanowaliśmy trzy główne zadania:
- Przygotowanie analiz dotyczących możliwości wykorzystania wód geotermalnych skupiając się na trzech branżach kluczowych dla gminy Uniejów tj.: kosmetyka (w tym wellness), rolno-spożywcza i energetyczna.
- Przygotowanie analiz dotyczących możliwości wyjścia przedsiębiorstw z wymienionych branż na rynki zagraniczne.
- Pilotaż wdrożenia nowoutworzonych usług poprzez organizację wydarzeń biznesowo-szkoleniowych oraz świadczenie usług doradczych dla zainteresowanych przedsiębiorców.
Już wkrótce planujemy wyłonienie wykonawcy dla przeprowadzenia analiz możliwości wykorzystania wód geotermalnych oraz oficjalne otwarcie biura UCOP. Zachęcamy do śledzenia naszej strony i mediów społecznościowych by zawsze być na bieżąco.