Pierwsze kroki

Jak zostać Przedsiębiorcą? Zobacz, od czego musisz zacząć

  1. Sprawdź, czy możesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce

    Możesz prowadzić firmę jednoosobową samodzielnie, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, bo tylko wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i masz pełną zdolność do podejmowania decyzji.

    Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić własny biznes, w wielu sytuacjach będą musiały korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

    Żeby założyć firmę jednoosobową, nie musisz być obywatelem lub obywatelką Polski.

    Obywatele:

    • państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
    • państw spoza Unii Europejskiej lub spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, jeżeli mają tytuł pobytowy, który ich do tego uprawnia, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w związku ze studiami.

    2. Upewnij się, czy musisz rejestrować firmę

      Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

      Jeśli chcesz prowadzić taką działalność, musisz się zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG, czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Do tego rejestru wpisują się również przedsiębiorcy, którzy chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej.

      Jednak jeśli spodziewasz się, że przychody z twojej działalności będą niewielkie, to taką drobną działalność możesz prowadzić bez dodatkowych formalności – nie musisz się rejestrować jako przedsiębiorca.

      3. Wybierz nazwę swojej firmy

      Rejestrując się jako przedsiębiorca w CEIDG, musisz wskazać pod jaką nazwą będziesz działać. Nazwa musi zawierać co najmniej twoje imię i nazwisko podane w mianowniku – na przykład: Jan Kowalski.

      Ważna jest kolejność – wpisując nazwę najpierw podaj swoje imię, a później nazwisko.

      Możesz dodać do imienia i nazwiska inne elementy, na przykład opisujące profil twojej działalności – Jan Kowalski dorabianie kluczy, czy wskazujące na miejsce jej prowadzenia. Takim dodatkowym elementem może też być twój pseudonim albo dowolne fantazyjne sformułowanie.

      4. Zdecyduj, jaki adres firmy podasz w rejestrze

      Swoją firmę możesz prowadzić w jednym lub wielu stałych miejscach, na przykład w punkcie usługowym, w biurze, w tym w biurze wirtualnym lub coworkingowym, we własnym mieszkaniu albo bez stałego adresu czy mobilnie, na przykład jeżeli wykonujesz usługi u klienta. Masz w tym zakresie pełną dowolność.

      Ważne! Musisz posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości, której adres zgłaszasz do CEIDG. Tytułem prawnym do nieruchomości może być:

      • prawo własności (współwłasności) nieruchomości lub lokalu mieszkalnego
      • prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków
      • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
      • dzierżawa
      • najem
      • użyczenie.

        5. Sprawdź, czy potrzebujesz pozwolenia

      Co do zasady przedsiębiorcy mogą działać swobodnie. To znaczy, że nie potrzebują niczyjej zgody na prowadzenie konkretnej działalności.

      Czasami jednak, aby prowadzić biznes, musisz mieć określone uprawnienia zawodowe, posiadać określony sprzęt lub warunki lokalowe.

      Są też takie biznesy, które możesz prowadzić dopiero po uzyskaniu pozwolenia odpowiednich instytucji publicznych.

      W tych przypadkach może ci być potrzebna licencja, koncesja, zezwolenie lub wpis do rejestru działalności regulowanej. Musisz się o nie postarać już po zarejestrowaniu firmy.

      6. Wybierz formę opodatkowania dochodów

      Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

      Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

      • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
      • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
      • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

      Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania – karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

      Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

      W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

      Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

      7. Sprawdź, czy musisz płacić VAT

      VAT to podatek pobierany na każdym etapie obrotu towarami lub usługami. Jego wartość jest doliczana do każdej transakcji.

      VAT płacisz niezależnie od podatku dochodowego PIT i od tego czy PIT rozliczasz na zasadach ogólnych – według skali podatkowej, według stawki liniowej, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy na zasadach karty podatkowej.

      Jako przedsiębiorca masz co do zasady obowiązek zarejestrować się do VAT. Nie musisz się jednak rejestrować, gdy:

      – twoja sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie

      – sprzedajesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT

      źródło: biznes.gov.pl   

      Jeśli planujesz otworzyć własną działalność gospodarczą, chętnie udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji na ten temat. W razie potrzeby umówimy Cię na spotkanie z pracownikami urzędu, aby omówić szczegóły wpisu do CEIDG oraz przedstawić dostępne nieruchomości na sprzedaż lub wynajem, które mogą Cię zainteresować.

      Kontakt:

      • Uniejowskie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy
        • ul. Zamkowa 2B, 99-210 Uniejów
        • Tel. 506 352 433
      • Ewelina Kałucka – Wpis do CEIDG: 63 288 97 64
      • Andrzej Gawłowski, Joanna Kubacka – Gospodarka gruntami i lokalami: 63 288 97 68

      Odwiedź nas lub zadzwoń, a pomożemy Ci w realizacji Twoich planów biznesowych!

      Skip to content