Z okazji 10-lecia współpracy gmina Uniejów otrzymała zaproszenie od włoskiego stowarzyszenia „InfiorItalia” do udziału w wydarzeniu, w lipcu, w Poggio Moiano. Zaproszenie zostało skierowane do Urzędu Miasta i Gminy, Burmistrza Uniejowa oraz do osób, które współpracowały od lat ze stowarzyszeniem: byłej prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” – Marii Pełki i byłego sołtysa Spycimierza – Stanisława Pełki, w imieniu którego w spotkaniu wzięła udział obecna sołtys Magdalena Karniszewska.
W ramach pobytu odbyło się także spotkanie z burmistrzem Alatri – Maurizio Cianfrocca i sekretarzem – Sandro Vinci. Wizyta była doskonałą okazją do zacieśnienia przyjaźni, wymiany doświadczeń oraz pogłębienia relacji międzynarodowych. Dziękujemy serdecznie za opiekę i tłumaczenie podczas pobytu Paniom Bożenie i Urszuli. Pomoc była nieoceniona i bardzo to doceniamy.
Współpraca rozpoczęła się w 2015 roku i od tego czasu regularnie uczestniczymy w zebraniach, konferencjach i wydarzeniach promujących tradycję układania kwietnych dywanów. Kluczowymi momentami były udział w międzynarodowych pokazach kwiatowych, takich jak „Pietra Ligure in Fiore” (2019), oraz inicjatywy wspólne na rzecz wpisu tej tradycji na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W 2019 roku spycimierska delegacja po raz pierwszy wzięła udział w tym największym w Europie pokazie kwietnych dywanów, a od tego czasu regularnie uczestniczymy w międzynarodowych projektach i wydarzeniach, wzmacniając relacje międzynarodowe.
Dzięki współpracy z „InfiorItalia” oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności, od początku działania tej inicjatywy delegaci z Włoch odwiedzali Uniejów i Spycimierz, uczestnicząc w obchodach Bożego Ciała, co przyczyniło się do rozwoju wspólnej tradycji i integracji.
Ważnym elementem współpracy jest również wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie organizacji, technik układania kwietnych dywanów oraz działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Stowarzyszenie aktywnie wspierało starania o wpis spycimierskiej tradycji układania kwietnych dywanów na Boże Ciało na listę UNESCO.
Wizyta i współpraca polsko-włoska od lat opierają się na przyjaźni, wspólnej pasji i wzajemnym wsparciu, tworząc model międzynarodowej wymiany kulturalnej i dziedzictwa niematerialnego. Wierzymy, że nasza współpraca będzie kontynuowana i rozwijana, przyczyniając się do promocji i ochrony tej pięknej tradycji na kolejne lata.
MP.