Czterodniowe spotkanie szkoleniowe skierowane do edukatorów filmowych, czyli 32 Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza odbywa się w dniach 20-23 października 2022 roku w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie.
Konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” we współpracy z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej, Pałacem Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi została objęta honorowymi patronatami Marszałka Województwa Łódzkiego i Burmistrza Miasta Uniejów.
Celem spotkania jest propagowanie wiedzy filmoznawczej i medioznawczej oraz podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się edukacją filmową i medialną. Przedmiotem zainteresowania jest szeroko rozumiane kino polskich małych ojczyzn, tj. dawne i współczesne filmowe wizerunki polskich mniejszych miast i miasteczek, centra oraz peryferie międzynarodowego rynku filmowego, produkcje filmowe realizowane dzięki lokalnym funduszom filmowym
Czwartkową konferencję otworzył dr hab. Piotr Sitarski, prof. UŁ. Podczas spotkania wręczona została nagroda w konkursie im. prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską z zakresu edukacji filmowej i kina polskiego – nagrodę ufundowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi i Uniwersytet Łódzki.
Po części oficjalnej wyświetlony został dramat wojenny „Orzeł. Ostatni Patrol” z 2022 roku w reżyserii Jacka Bławuta. Pokaz był możliwy dzięki współpracy z Kino Świat. Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserem.
W piątek, 21 października, w Domu Pracy Twórczej przeprowadzone zostały warsztaty dla młodzieży z placówek oświatowych z terenu gminy Uniejów. Podczas kilkugodzinnego spotkania uczniowie brali dział w warsztatach z filmu animowanego początkowego, podczas którego poznali, w jaki sposób powstaje film animowany. Tematem zajęć była Mała Ojczyzna, która została przez uczniów kreatywnie przetworzona. W czasie warsztatów uczniowie wybrali miejsca ze swojej okolicy, które dobrze znają. Następnie musieli pobudzić swoją wyobraźnię i kreatywność, wyobrażając sobie, jakby to miejsce wyglądało, gdyby tylko wszystko od nich zależało – również przy posiadaniu nieograniczonych możliwości finansowych. Gdyby tylko wszystko byłoby możliwe, Termy Uniejów zamieszkałe by były przez… kosmitów. Inna Grupa z kolei wyobraziła sobie las, w którym rosną drzewa z… popcornem. Obrazy wykonane przez dzieci z kolorowych wycinanek w formie kolaży zostały ożywione animacją poklatkową przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Sprawiły one młodzieży wiele radości…
Zajęcia poprowadziła p. Natalia Spychała z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.