3 maja mieszkańcy Uniejowa świętowali 231. rocznicę przyjęcia w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Tegoroczne obchody Święta Narodowego przybrały wyjątkowy charakter, bowiem podczas uroczystości swoją premierę miał występ Polsko – Saksońskiego Zespołu Tańca „MOST”.
Oficjalna uroczystość
Oficjalne uroczystości patriotyczne rozpoczął tradycyjny przemarsz uczestników z udziałem Orkiestry Dętej ZHP-OSP w Uniejowie na uniejowski rynek, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 roku. W uroczystości wzięły udział liczne delegacje, w tym: przedstawiciele: uniejowskiej parafii, Urzędu Miasta w Uniejowie, Rady Miejskiej w Uniejowie, Powiatu Poddebickiego, organizacji, stowarzyszeń, partii politycznych, szkół, instytucji, cechów rzemieślniczych, sołectw oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Uniejów. Podczas uroczystości list od marszałka województwa – Grzegorza Schreibera odczytała Dorota Więckowska – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.
W imieniu samorządu Uniejowa, Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie – Tomasz Wójcik wygłosił okolicznościowe przemówienie:
„Konstytucja 3 maja uczy nas pojęcia obywatel. Obywatel to nie tylko mieszkaniec. To ktoś, komu nie jest wszystko jedno, kto współtworzy swoją miejscowość, gminę i kraj. Obywatelstwo realizuje się w zwykłej, codziennej pracy. I w zasadzie na tym moglibyśmy poprzestać, gdyby nie nadzwyczajne czasy, w których przyszło nam żyć. Ze ściśniętym sercem, z niedowierzaniem i lękiem od prawie 70 dni nasłuchujemy wieści z Ukrainy. Przez dziesięciolecia przyzwyczailiśmy się, że pojęcia takie jak wojna, agresja, strefa wpływów, uchodźcy, zbrodnie wojenne znam tylko z podręczników historii. Brutalna rosyjska agresja sprawiła, że te pojęcia ożyły i zyskały przerażający współczesny wymiar. Nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych działań. Obywatelskość, pozornie zwykła i codzienna, nagle przybrała nową formę – bezinteresownej i ogromnej pomocy ofiarom wojny i uchodźcom, których tak wielu przyjęła ziemia uniejowska”.
Wyjątkowy akcent
Podczas tegorocznych obchodów swoją premierę miał występ wielopokoleniowego Polsko – Saksońskiego Teatru Pieśni i Tańca „MOST”. Tancerki oraz tancerze teatru uniejowskiej grupy pochodzą z różnych regionów polski: z dolnego ślaska, ziemi łódzkiej, wielkopolski, pomorza zachodniego oraz Górnej Łużycy landu Saksonia . Zespół powstał w 2018 roku w ramach projektu unijnego. Twórcą zespołu jest i jego choreografem jest Stanisław Stanisław Nowak-Tarnawa, który wraz z Dorotą Nowak-Marciniak przygotował choreografię do prezentowanego podczas uroczystości „Poloneza powitalnego”.
Po zakończeniu obchodów na rynku uroczystości kontynuowano w uniejowskiej Kolegiacie podczas Mszy Świętej, do której oprawę artystyczną nawiązującą do wydarzenia 3 Maja przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Uniejowie.
Spotkanie z historią
Komu mało było historycznych przeżyć podczas dwudniowej Misji Przygoda mógł jeszcze raz spotkać się z rekonstruktorami oraz obejrzeć występy współczesnych formacji tanecznych podczas zorganizowanego w godzinach popołudniowych „Spotkania z historią” przy uniejowskich Termach. W ramach atrakcji podziwiać było można m.in. Uniejowską Akademię Rycerską, Watahę Jarzębiaka, Drużynę Spycimira, Zespół Tańca Dawnego „Dworzanie”, sokolnika, zespół Driady Uniejów, oraz zespół Lukas Jan Music i Wielopokoleniowy Polsko-Saksoński Teatr Tańca i Śpiewu MOST. Imprezę zakończył spacer po uniejowskim zamku z niezwykłym przewodnikiem – archeologiem Radosławem Hermanem, który odkrywał przed turystami ciekawostki historyczne uniejowskiego zabytku.
Infobus województwa łódzkiego
Imprezie przy Termach towarzyszył infobus regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego. Dzięki ich obecności turyści mieli możliwość zapoznania się z atrakcjami naszego regionu, a także możliwość zaplanowania wycieczek po województwie łódzkim dzięki licznym przewodnikom, które rozdawane były na specjalnie przygotowanym stoisku.
Na Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja zaprosili: Burmistrz Miasta Uniejów, Rada Miejska w Uniejowie, Proboszcz Parafii pw. św. Floriana w Uniejowie, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Uniejowie, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie, Prezes PGK „Termy Uniejów” Sp. z o.o. w Uniejowie.