Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” pozyskało dotację, która pozwoli na realizację wyjątkowej oprawy uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu 16 czerwca 2022 r.
Ze względu na wyjątkowy charakter Spycimierskiego Bożego Ciała, którego unikalnym elementem jest układany przez parafian dywan z żywych kwiatów, do Spycimierza przyjeżdżają tysiące gości z całej Polski i zagranicy. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, przez całe święto przewija się w Spycimierzu ok. 25 tys. osób. W tym roku ta liczba może się zwiększyć się o 30-50% ze względu na wpis na listę UNESCO. Goście będą oczekiwać nowych wraże związanych z włączeniem tradycji do światowego rejestru. Poszukiwać też będą odnośników do listy i jej międzynarodowego charakteru.
Aby sprostać tym oczekiwaniom, sycimierskie stowarzyszanie złożyło wniosek na realizację projektu, który uwzględni m.in. zaproszenie przedstawicieli tradycji niematerialnego dziedzictwa kulturowego z Polski i zagranicy, którzy w otoczeniu kwiatowych kobierców zaprezentują swoje dziedzictwo kulturowe.
Krakowscy szopkarze pokażą w Spycimierzu swoje dzieła, a goście z Włoch przy pomocy specjalnej techniki ułożą pionowe obrazy z żywych kwiatów. Zaproszono także zespół muzyczny z dalekiego Kaustinen w Finlandii, który kultywuje oryginalny styl gry na skrzypcach. Został on doceniony wpisem na listę UNESCO wraz z specjalnym wyróżnieniem. Goście będą aktywnie uczestniczyć w spycimierskiej uroczystości, towarzysząc mieszkańcom w układaniu dywanu, a także pokazując swój bogaty dorobek. Specjalnym punktem uroczystości będą dwa koncerty w Spycimierzu, które nadadzą uroczystości specjalną oprawę. Po procesji mieszkańcy parafii Spycimierz spotkają się z gośćmi podczas kolacji grillowej w Sali OSP.
W miejscach ich aktywności ustawione zostaną tablice z opisem tradycji i miejsca, z którego pochodzą. Tablice zwrócą uwagę i dostarczą informacji zwiedzającym. Przy stoisku informacyjnym będzie stała tablica z ogólnymi informacjami o UNESCO i światowej liście.
Nie wszyscy zainteresowani będą mogli w tym dniu przyjechać do Spycimierza. Dla nich przygotowano atrakcyjny fotoreportaż wykonany przez dobrze znanego artystę fotografa Janusza Tatarkiewicza, który umieszczony zostanie na stronie internetowej spycimierskiebozecialo.pl.
Dotacja Urzędu Marszałkowskiego oraz wkład własny Gminy Uniejów pokryją koszty pobytu gości, wieczornego spotkania w Spycimierzu oraz wykonanie artystycznych fotografii z pierwszego Spycimierskiego Bożego Ciała po wejściu na światową listę UNESCO.
Realizacja projektu ma na celu ubogacenie wiedzy uczestników o spycimierskich kwietnych dywanach, które jako jedyna tradycja z województwa łódzkiego znalazły się na światowej liście UNESCO. Będzie to także okazja do ukazania bogactwa niematerialnego dziedzictwa kulturowego poprzez udział przedstawicieli innych tradycji z Polski i zagranicy.