W Winnicy Bogumiła trwają prace przy realizacji artystycznej autorstwa rzeźbiarzy Janusza Czumaczenko i Marzeny Mirewicz – Czumaczenko. Będzie to kamienna rzeźba przedstawiająca róże i herb Uniejowa.
Rzeźba powstaje z sześciotonowej bryły granitu i już wkrótce stanie się ozdobą Winnicy Bogumiła. Z kamienia wyłaniają się już pierwsze wykute kwiaty, a dokładniej róże. Wybór nie jest przypadkowy – stanowią one ozdobę herbu Bogumiła, zatem rzeźba nawiązuje do postaci Świętego.
Głęboko w kamieniu wykutych będzie około dwudziestu, trzydziestu róż z liśćmi, które dadzą wrażenie, że kamień jest obsypany kwiatami – mówi autor projektu – Janusz Czumaczenko.
Dodatkowo w kamieniu zostaną wykonane odpowiednie nawiercenia, aby z jego wnętrza mógł popłynąć strumień wody termalnej.
Praca państwa Czumaczenko to przykład realizacji tzw. site-specific, a więc sztuki zintegrowanej z miejscem. Jej kontekst jest ściśle powiązany z miejscem, w którym powstaje. W tym wypadku pod kątem formy jak i treści rzeźba świetnie pasuje do winnicy i historii jej patrona.
Choć kamień liczy kilka ton i jest materiałem niezwykle twardym, praca artystów nie sprawia szczególnie męczącej i trudnej. Pomagają w tym różnorodne narzędzia typu: pneumatyczne młotki kamieniarskie, frezy, szlifierki itp., które znacząco ułatwiają pracę.
Przez kilkanaście dni przechadzający się przy kolegiacie lub po bulwarach mieszkańcy i Goście mogą śledzić na żywo proces tworzenia instalacji; artyści pracują nad rzeźbą po kilka godzin dziennie od poniedziałku do soboty. Dzieło ma powstać do końca maja.
Mieszkańcy muszą chwilowo uzbroić się w cierpliwość, ponieważ podczas pracy będzie dość głośno, zapowiada Józef Kaczmarek – burmistrz Uniejowa, który jest pomysłodawcą projektu.
Kim są artyści?
Janusz Czumaczenko – jest absolwentem Wydziału Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Plakatu prowadzonej przez profesora Bogusława Balickiego, w Pracowni Malarstwa prowadzonej przez profesora Juliusza Narzyńskiego oraz w Pracowni Rzeźby prowadzonej przez profesora Kazimierza Karpińskiego. Od 1986 r. jest docentem w Pracowni Rzeźby prowadzonej przez Aleksandra Hałata. W latach 2012-2014 był kierownikiem Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. W latach 2014 – 2016 był pierwszym dziekanem nowopowstałego Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych ASP w Łodzi. Obecnie prowadzi pracownię dyplomującą w Instytucie Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych łódzkiej ASP. Uprawia rzeźbę i projektowanie graficzne.
Marzena Mirewicz-Czumaczenko – studiowała w Państwowej Wyższe Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki oraz Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, grafiką projektową i artystyczną.
Instalacje utytułowanych artystów, zarówno indywidualne jak i wspólnie realizowane są doceniane w kraju i za granicą. Prof. Czumaczenko wraz żoną współpracują od dawna z Uniejowem, zainicjowali m.in. powstanie w 2009 r. galerii rzeźb w Parku Zamkowym w Uniejowie. Ponadto, Marzena Mirewicz-Czumaczenko jest autorką koncepcji chodnika z płyt ażurowych z motywem kwiatowym, zrealizowanej wokół skweru w centralnej części Spycimierza. Ostatnią realizacją prof. Czumaczenki we współpracy z prof. Sakiem było wykonanie i montaż rzeźb w Spycimierzu w ramach projektu „III etap budowy Trasy Bożego Ciała w Spycimierzu: ołtarze”.
A.Ow.