W piątek 03.06 o godzinie 10.00 na plaży miejskiej w Uniejowie nastąpi jedno z najważniejszych ekologiczno – ichtiologicznych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci – zarybienie jesiotrem ostronosym.
Wraz z Instytutem Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna, fundacją Ratuj Ryby, miastem Uniejów, okręgiem PZW Konin szkolne dzieci będą wpuszczać jesiotry ostronose do rzeki Warty. Wydarzenie odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu, w skład którego wchodzą wszystkie kraje nadbałtyckie.
Jego celem jest przywrócenie wyginiętego w całej Europie i zlewni Bałtyku, najstarszego z giga flory organizmu na tej planecie. Zarybienie jest uwieńczeniem kilkudziesięciu lat międzynarodowych badań naukowych oraz przedsięwzięć, w których Polska odniosła gigantyczne jak jesiotr sukcesy. Jako pierwsi i jedyni na świecie doprowadzili do osiągnięcia dojrzałości płciowej jesiotrów ostronosych. Jako pierwsi i jedyni poczynili to od stadium ikry sprowadzonej kilkanaście lat temu z Kandy. Wreszcie, jako pierwsi i jedyni doprowadzili do skutecznego rozrodu tych ryb, które trafiły już do Polskich rzek – Drwęcy, Wisły, a teraz kolej na rzekę Wartę. Przy wsparciu naukowców z IRŚ – prof. Ryszarda Kolmana, dr hab. Mirosława Szczepkowskiego oraz dyrektora inż. Andrzeja Kapustę wraz ze sztabem ichtiologów, od kilkunastu lat opiekują się min 6 razy dziennie tymi rybami.
Zarybienie jest również uwieńczeniem Światowego Dnia Migracji Ryb, które również przypada w tym roku. Z tej też okazji została uruchomiona Ogólnopolska kampania edukacyjna w szkołach pt.: Powrót Dinozaura”, realizowaną przez ichtiologa, pasjonata przyrody: Sebastiana Staśkiewicza. to dlatego, że jesiotr ostronosy występował w przyrodzie na długo przed dinozaurami.
Ważnym dla nauki będzie fakt, że wszystkie wpuszczane ryby będą oznaczone, a część z nich będzie wyposażona w nadajniki zakupione dzięki społecznemu wsparciu fundacji Ratuj Ryby, która będzie śledziła ryby zaraz po wpuszczeniu. Kolejny sygnał otrzymamy od automatycznych odbiorników, które są rozlokowane na drodze tych ryb do morza Bałtyckiego. Tam już zostaną przekazane naukowcom z innych krajów, którzy również mają rozlokowane odbiorniki, by mogły rejestrować nasze ryby o czym będziemy powiadomieni. Rybio zapraszamy do uczestnictwa oraz zainteresowania się przygodami najstarszego organizmu, który w niezmienionej formie żyje do dziś obok nas. Pomóżmy mu. Chociażby z szacunku, jakim darzymy starszych od siebie.
W piątkowym wydarzeniu udział wezmą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie, członkowie młodzieżowej sekcji wędkarskiej, której opiekunem jest pan Tomasz Bartosik, oraz członkowie Koła PZW nr16.
A. Ow.