W dniach 6-7 czerwca 2022 roku w uniejowskim ApartHotelu Termy Uniejów odbyła się siódma edycja Forum Inteligentnego Rozwoju. Forum to ogólnopolski kongres naukowo-technologiczny ukierunkowany na wypracowywanie najskuteczniejszych metod wprowadzania innowacyjnych badań i technologii do praktyki gospodarczej. Wydarzenie w Uniejowie gościło po raz trzeci. Organizatorem Forum jest Centrum Inteligentnego Rozwoju.
Specjalistyczne debaty i arena projektów przyszłości
Forum Inteligentnego Rozwoju to dwa dni, w czasie, których można było poznać wiele inspirujących prelekcji, power speechy czy debat dotyczących drogi od innowacyjnego pomysłu do sukcesu rynkowego. Wydarzenie dało możliwość nawiązania bezpośrednich relacji między środowiskiem innowatorów i ludzi wspierających innowacje.
Wśród uczestników Forum przeważali naukowcy i przedsiębiorcy, którzy aktualnie prowadzą badania lub wprowadzają innowacyjne pomysły oraz nowe technologie. Na wydarzeniu nie zabrakło także przedstawicieli sektora edukacji, którzy swoimi pomysłami dają szansę na lepszy start i efektywniejszą edukację dzieci i młodzieży oraz reprezentantów administracji rządowej i agencji, które przekazują środki na wdrażanie innowacji. Stąd obecność m.in. Wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, przedstawicieli Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy też Agencji Rozwoju Przemysłu.
Jedną z wielu interesujących pozycji w programie Forum stanowiła Arena projektów przyszłości, czyli prezentacja innowacyjnych badań, projektów technologicznych oraz społecznych. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowiska biznesowego, naukowego i samorządów m.in. w kontekście nowatorskich inwestycji infrastrukturalnej czy nieszablonowej działalności badawczo – rozwojowej.
Lokalny akcent wydarzenia
Na Forum zjechali do Uniejowa również samorządowcy zaangażowani w proces rozwoju swoich regionów, poprzez wprowadzanie innowacji społecznych i technologicznych oraz stwarzenie atrakcyjnych warunków do inwestowania. Atutem Uniejowa jest pionierskie i wszechstronne wykorzystanie wody termalnej, dlatego nasi eksperci mieli przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu, również w charakterze prelegentów.
Sławomir Wieczorek, właściciel firmy S-INSTAL i jednocześnie przedstawiciel Energetyki Uniejów, zaprezentował power speech pn: „Dywersyfikacja źródeł energii sposobem uniezależnienia Gminy od negatywnego wpływu czynników zewnętrznych”. W 2015 roku w Uniejowie rozpoczęła działalność nowatorska, hybrydowa elektrociepłownia, pracująca w układzie skojarzonym: produkująca prąd i ciepło w oparciu o biomasę i źródła geotermalne. Gmina eksponuje tym samym rozwój energetyki niekonwencjonalnej, jako nieodłącznego elementu strategii rozwoju lokalnego. Z prezentacji można było dowiedzieć się, z jakich źródeł czystej energii elektrycznej oraz cieplnej zasilane są podmioty działające na terenie gminy i jakie korzyści dla przedsiębiorców, inwestorów i samych mieszkańców wynikają z zastosowania tych rozwiązań. Uczestnicy panelu poznali także dalsze istniejące możliwości dywersyfikacji źródeł energii, które mogą zostać wdrożone przez władze samorządowe w niedalekiej przyszłości.
Postępujące w szybkim tempie zmiany klimatyczne oraz degradacja środowiska naturalnego to dziś kluczowe wyzwania dla przedstawicieli świata nauki i biznesu. Na pytania: czym są ekoinnowacje, jakie wyzwania związane z Zielonym Ładem stoją przed przedsiębiorstwami i samorządami oraz jak można je sfinansować, odpowiadali eksperci debaty „Europa Przyszłości – Cel: Neutralność klimatyczna 2050”. Wśród uczestników dyskusji znaleźli się m.in.: Jacek Kurpik – Dyrektor ds. Eksploatacji Geotermii Uniejów, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Wojciech Drożdż – Wiceprezes Zarządu ds. Innowacji i Logistyki, ENEA Operator Sp. z o. o., Grzegorz Wisz – Prezes Zarządu, Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej oraz prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej. Moderatorem debaty był Rafał Kunaszyk – Prezes, Eurokreator S.C.
Gala Nagród Forum Inteligentnego Rozwoju
Dwudniowe wydarzenie zwieńczyło wręczenie statuetek i certyfikatów „Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju” oraz Nagrody „Naukowiec Przyszłości”. Po raz pierwszy uhonorowano również Laureatów „Marki Przyszłości” – wyróżnienia dedykowanego produktom i usługom, które jednoznacznie kojarzą się z rozwojem. Nagrodzeni to ludzie inspirujący, ukierunkowani na rozwój i – co niezwykle istotne – dzielenie się własnymi dokonaniami oraz wiedzą z całym społeczeństwem.
Galę poprowadził Olivier Janiak, w towarzystwie Dyrektor Forum i Nagród Marty Pomietlorz-Loski oraz Redaktora Naczelnego „Rzecz o Innowacjach” – Sebastiana Wacha.
Tegoroczna, 7. edycja Forum Inteligentnego Rozwoju dobiegła końca. Tych, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniu odsyłamy do strony https://rzeczo.pl/, na której zamieszczono wideotransmisję z gali.
Partnerzy Forum Inteligentnego Rozwoju