Sierpień każdego roku to szczyt sezonu pielgrzymkowego. Pątnicy przemierzają setki kilometrów szlaków przecinających całą Polskę. Kilka z nich przechodziło przez gminę Uniejów – w tym grupy z Konina i Turku, które nocowały w Uzdrowisku, by 9 sierpnia ruszyć w dalszą drogę do obrazu Czarnej Madonny.
Pielgrzymują dla modlitwy, ofiarują swój trud w intencji własnej lub bliskich lub dziękują za otrzymane łaski. Dla jeszcze innych to po prostu przygoda. Co roku w sierpniu tysiące pątników zmierza do Częstochowy, by wziąć udział w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypadających w na dzień 15 sierpnia.
Kilka grup na swej drodze zawitało do gminy Uniejów; pielgrzymi mieli postój i regenerowali siły przed dalszą wędrówką.
Pielgrzymka jest środowiskiem integralnej ewangelizacji. Słowo Boże, codzienny udział w Eucharystii w połączeniu z trudem pielgrzymowania to takie rekolekcje w drodze, które ułatwiają odkrywanie w sobie zdolności do wymagającej ofiary miłości bliźniego. Mówiąc o tym ostatnim chciałbym też podkreślić otwartość, pomoc i zaangażowanie ze strony mieszkańców Uniejowa i okolicznych wiosek – przygotowywali posiłki dla pielgrzymów, oferowali im noclegi, gościnę, za co z całego serca dziękuję – mówi ks. infułat Andrzej Ziemieśkiewicz.
Tradycją jest, że w Uniejowie nocują grupy z Konina i Turku, które w tym roku liczą blisko 400 osób. Pielgrzymi dotarli do Uniejowa 8 sierpnia około godziny 18.00.
Przed nimi kilka dni wędrówki, podczas której pokonają blisko 200 km. Do Częstochowy grupy dotrą w 13 sierpnia, gdzie w godzinie „Miłosierdzia Bożego” modlić się będą przed obrazem Matki Bożej Królowej Polski. Oficjalnie pielgrzymka zakończy się mszą św. odprawianą na wałach jasnogórskich, jednak większość pielgrzymów zostanie do 15 sierpnia, by wziąć udział w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Czy wiesz, że…
Częstochowa (4,5 mln pielgrzymów rocznie) jest trzecim po Lourdes (6-7 mln) i Fatimie (5-6 mln) sanktuarium maryjnym pod względem frekwencji (źródło: www.aleteia.org).
Najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend, Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki (źródło: www.gazetacz.com.pl).
A.Ow.