W uniejowskim parku zawieszono 9 budek lęgowych dla ptaków. W akcji wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej w Uniejowie.
O tym, jak ważne są ptaki dla ekosystemu, nie trzeba nikogo przekonywać. Szpaki, pleszki, sosnówki, sikorki, muchołówki, pójdźki, rudziki to gatunki, które chętnie zamieszkują tereny zorganizowane, pod warunkiem, że mają zapewnione warunki gniazdowania. Temu służyła akcja zawieszania budek lęgowych w parku uniejowskim w czwartek 27 października.
Przedsięwzięciu towarzyszyła prelekcja sokolnika Mateusza Moszczyńskiego dla uczniów szkoły podstawowej w Uniejowie. Pokazał on drzewa przeznaczone pod budki, objaśnił cel przygotowania sztucznych miejsc lęgowych, wymienił potencjalnych mieszkańców oraz określił właściwe miejsca rozwieszania budek.
Specjalnie przygotowane i wykonane z drewna konstrukcje mają zachęcić ptactwo do składania jaj i stanowią alternatywę dla istniejących już gniazd. Tworzenie sztucznych miejsc lęgowych zwiększa liczebność danych gatunków i powoduje zasiedlenie się nowych – mówił pan Mateusz.
Wybór lokalizacji na mieszkania dla ptaków nie był przypadkowy. W pierwszej kolejności wybrano drzewa charakteryzujące się prawidłowym stanem fitosanitarnym i przeprowadzono obserwacje; w alei parkowej przy zamku zauważono ptaki śpiewające, natomiast w głębi parku widywano sowy, więc właśnie tych gatunków można spodziewać się w budkach.
Sokolnik podkreślił jednak, że natura rządzi się swoimi prawami i o tym kto ostatecznie zamieszka budki, zależy już od bezpośrednich zainteresowanych.
Zanim tak się stanie, budka musi przejść zapachem kory, liści i parku. Tylko wtedy „skrzydlaty lokator” zechce w niej zamieszkać. Dlatego najlepszym czasem na zawieszenie budek jest okres jesienno-zimowy, aby na wiosnę mogły w nich zagnieździć się ptaki.
Teraz już tylko pozostaje czekać i obserwować, czy w pobliżu znajdują się pióra, patyki i inne ślady świadczące o tym, że ktoś zadomowił się w nowym lokum i ma wobec niego poważne zamiary.
Sokolnikowi towarzyszył jego skrzydlaty przyjaciel – myszołowiec towarzyski i jak nazwa gatunku wskazuje, szybko zyskał sympatię uczniów, którzy chętnie się z nim fotografowali i trzymali na ramieniu.
Budki zostały przekazane gminie Uniejów przez Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Ptaków Drapieżnych „Szpon” i zawieszone dzięki pomocy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej P.G.K. Termy Uniejów.
A.Ow.