Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych – 1 oraz 2 listopada, to dni szczególnej pamięci o naszych bliskich. W czasie poprzedzającym Święto Zmarłych, przygotowujemy mogiły, robiąc na grobowcach i wokół nich porządki, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze.
To również czas, w którym wspominamy osiągnięcia nieżyjących już, zasłużonych działaczy społecznych, polityków, artystów oraz żołnierzy i cywilów poległych w imię Ojczyzny. O należyty wygląd zbiorowych mogił, pomników i miejsc pamięci na terenie gminy każdego roku dbają służby komunalne.
Na terenie Uniejowa znajdują się aż cztery cmentarze, będące miejscem pochówku dawnych mieszkańców różnych wyznań, żyjacych tu na przestrzeni minionych lat. Oprócz cmentarza parafialnego, w bliskim sąsiedztwie znajdują się miejsca pochówku ludności żydowskiej (Cmentarz Żydowski „Kirkut”), niemieckiej (Cmentarz Ewangelicko – Augsburski) oraz prawosławnej (Kaplica Rodziny Tollów, która od początku października br. jest remontowana). Wszystkie te nekropolie są każdego roku porządkowane i należycie przygotowane na nadejście święta zmarłych przez pracowników PGK „Termy Uniejów”.
„O porządek, kwiaty oraz zapalony znicz zadbaliśmy także na mogiłach zbiorowych, upamiętniających Ofiary Nalotów Hitlerowskich 1939 r., Żołnierzy Poległych w latach 1939-1945, Grobie Nieznanego Żołnierza czy miejscu pochówku dzieci pisarki Marii Konopnickiej znajdujących się na cmentarzach parafialnych w Uniejowie, Spycimierzu, Wieleninie oraz w Wilamowie” – wylicza p. Emilia Pietrzykowska z PGK „Termy Uniejów”.
Pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zapalili znicze oraz pozostawili kwiaty w miejscach pamięci na terenie gminy: na Placu Dębów Katyńskich, placu Chrystusa Króla, przy pomniku Bohaterów Września 1939 r. w Rynku Miejskim, pod tablicą upamiętniającą nauczycieli poległych w obronie Ojczyzny zainstalowaną na cmentarnej tablicy oraz przy pomniku upamiętniającym ofiary mordu ludności wiejskiej w miejscowości Czekaj.
W minionym tygodniu, korzystając z przepięknej pogody, groby odwiedzali także uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki. Wizyta na cmentarzu to cenna lekcja historii, szacunku dla poległych bohaterów Ojczyzny i budowanie postawy patriotycznej u najmłodszych.
„Wieloletnią tradycją naszego przedszkola jest odwiedzanie, w dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych, cmentarza. Dzieci stawiają znicze na grobach żołnierzy oraz cywilów, poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. To jedno z pierwszych ich spotkań z historią naszego narodu. Przy okazji uczą się symboliki zniczy i kwiatów oraz tego, jak w godny sposób uczcić pamięć tych którzy odeszli. Pielęgnujmy tę tradycję…” – relacjonują na stronie Przedszkola Miejskiego w Uniejowie wychowawcy.
(MB)