8 listopada 2022 roku o godz. 13.30 w bibliotece w Uniejowie odbędzie sie kolejne spotkanie autorskie. Tym razem Gośćmi patriotycznego wydarzenia będą: pan Witold Smętkiewicz i pan Paweł Goleniak.
Witold Henryk Smętkiewicz (ur. 1946 r.) – niezależny i niezrzeszony łódzki poeta i fraszkopisarz, emerytowany pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, od kilkunastu lat mieszkaniec gminy Aleksandrów Łódzki. Jego dorobek twórczy stanowi kilka wydanych tomików wierszy o tematyce rodzinnej, miłosnej, religijnej, patriotycznej, przyrodniczej; zeszyty muzyczne z tekstami kolęd i osiem pieśni ze zbioru pt. „Nowe Pieśni Wielkopostne”, rozważania nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz fraszki publikowane w łódzkiej prasie i publikacjach książkowych o tematyce Łodzi, liczne artykuły prasowe publikowane w ogólnopolskiej i łódzkiej prasie religijno-patriotycznej, jak również artykuły i poezja publikowana w kilku ostatnich tomach Kroniki „Aleksandrów Wczoraj i Dziś” wydawanych przez Towarzystwo Przyjaciół Aleksandrowa Łódzkiego, którego jest członkiem.
Do wielu utworów poetyckich została skomponowana muzyka, w większości przez poznańskiego kompozytora Mariusza Matuszewskiego, m.in.: „Pieśń Maryjna”, „Spycimierskie Boże Ciało”, „Chryste, Twej Głowy”, „Kolęda – kołysanka”, „Kolorowe Śnieżynki” oraz osiem pieśni ze zbioru pt. „Nowe Pieśni Wielkopostne”, a także Droga Krzyżowa. Często utwory te są wykonywane w wielu kościołach w całej Polsce przez autora, solistów i chóry w czasie Wielkiego Postu i innych uroczystości kościelnych. Poeta wielokrotnie występował w kościołach gminy Uniejów, np. w uniejowskiej w kolegiacie podczas koncertu wielkopostnego oraz z okazji Festiwalu Królestwo Lilii w 2017 r., kilka razy podczas koncertów w kościele w Spycimierzu, zaś pieśń „Spycimierskie Boże Ciało” jest regularnie od 2006 r. śpiewana przez tamtejszych wiernych.
Poeta od wielu lat aktywnie angażuje się w działalność artystyczną i edukacyjną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego, w tym także w gminie Uniejów. Utwory poetyckie wraz z oprawą muzyczną często przedstawiane są przez samego autora z towarzyszeniem znanych artystów. Organizuje i bierze udział w koncertach, spotkaniach poetycko-muzycznych w ośrodkach kultury, domach pomocy społecznej, podczas festiwali oraz mszy św. i nabożeństw w kościołach, prowadził także warsztaty poetyckie w szkołach i bibliotekach województwa łódzkiego, aktualnie od kilku lat organizuje spotkania poetycko-muzyczne w Aleksandrowie Łódzkim, które skupiają wielu miejscowych twórców związanych z poezją i sztuką artystyczną.
Paweł Goleniak urodził się w 1998 r. w Warszawie, rozpoczął swoją edukację muzyczną w 2010 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Grodzisku Mazowieckim w klasie akordeonu. Trzykrotnie (w latach 2012, 2013, 2014) brał udział w Kaszubskich Warsztatach Akordeonowych w Wejherowie. W latach 2014–2020 był uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żyrardowie. Kilkukrotnie brał udział w ogólnopolskich konkursach akordeonowych m.in. w Słupcy, Sochaczewie, Mławie i Kielcach.
W roku 2019 rozpoczął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi na kierunku instrumentalnym. W czerwcu 2022 r. wykonał godzinny recital licencjacki wieńczący jego edukację na studiach I st.
Od września do listopada 2021 r. był zatrudniony jako zastępczy nauczyciel w swojej dawnej szkole muzycznej I stopnia w Grodzisku Mazowieckim. Od 2022 r. jest studentem studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.