Prezenterka pogody Monika Andrzejczak poprowadziła w MGOK warsztat pt.” Jak dobrze mówić i pisać” dotyczący savoir – vivre’u scenicznego. W zajęciach uczestniczyli wokaliści Uniejowskiej Grupy Wokalnej.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Mnie nic nie minęło”, którego finałem będzie koncert zaplanowany na początek grudnia br. Podczas warsztatów dzieci pracowały nad dykcją, emisją głosu, mową ciała, budowaniem roli oraz prezentacją sceniczną. Dzieciaki świetnie odnalazły się w swoich rolach i z zaangażowaniem i skupieniem wykonywały instrukcje Gościa Specjalnego, Pani Moniki Andrzejczak, która na co dzień pracuje jako pogodynka w TVP1, TVP2 I TVPInfo, a 9 listopada poprowadziła warsztaty w charakterze instruktora.
Prezenterka pogody opowiadała, jak ważną umiejętnością są wystąpienia publiczne.
Bez względu na to czy mamy przed sobą setkę ludzi, czy to prezentujemy produkt czy po prostu w kontaktach międzyludzkich – zawsze występujemy i kluczowym celem każdego wystąpienia jest wzbudzenie zainteresowania i zdobycie zaufania publiczności – mówiła pani Monika.
Gość specjalny projektu poprzez ćwiczenia pokazał młodym ludziom, że świetnie poprowadzone wystąpienie publiczne, to nie tylko kwestia talentu, ale też umiejętność, którą każdy może w sobie ćwiczyć i doskonalić. Praca nad autoprezentacją, wymową i korzystaniem z języka polskiego to niezwykle cenna lekcja, jakiej udzieliła p. Monika. Wskazówki z pewnością już wkrótce przydadzą się młodym adeptom sztuki wokalnej.
Spotkanie było już kolejnym warsztatem instruktażowym mającym na celu przygotowanie wokalistów do występu i wzmacnianie ich potencjału. Wcześniej dzieciaki spotkały się z Aleksandrą Skonieczną – wokalistką o wielu muzycznych twarzach, absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Artystka przyjęła zaproszenie Uniejowskiego Stowarzyszenia Aktywni do współpracy w ramach innego projektu pn.” „Twórczość Marii Konopnickiej inspiracją do odkrywania własnego potencjału” i pracowała z uniejowską grupą nad interpretacją piosenek, prawidłową wymową i artykulacją. Nie zabrakło akcentów z twórczości Marii Konopnickiej.
Trudne w wymowie zdania i wyrazy to doskonały materiał do ćwiczeń. Warsztaty zdominowały ćwiczenia solowe i grupowe, które z pewnością zaprocentują w przyszłych występach scenicznych.
Wcześniej warsztaty poprowadził również Tomasz Wójcik, historyk, regionalista i pedagog. Prowadzący zadbał o to, aby uczestnicy otrzymali dużą porcję ciekawej wiedzy oraz mogli praktycznie skorzystać z inspiracji otaczającej przyrody – z tej samej co poetka w drugiej połowie XIX wieku. Aby grupa młodych artystów mogła lepiej zatopić się w twórczość poetki, zajęcia odbyły się w Dworku Marii Konopnickiej w Bronowie, tam gdzie kiedyś poetka mieszkała i tworzyła.
Na tym nie koniec owocnych spotkań z wyjątkowymi Gośćmi. Następne wydarzenie zaplanowano jeszcze w listopadzie z udziałem Marcina i Lidii Pospieszalskich.
Projekt „Mnie nic nie minęło” jest realizowany dzięki głosowaniu i ogromnemu wsparciu mieszkańców, a także dzięki dofinansowaniu w wyniku otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Łódzkiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2022 roku – w ramach budżetu obywatelskiego „Łódzkie na plus” na 2022 rok.
Natomiast przedsięwzięcie dedykowane twórczości Marii Konopnickiej dofinansowane jest środkami na realizację zadań publicznych Województwa Łódzkiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2022 roku w ramach projektu pt. „Kulturalnie regionalnie”.
A.Ow.