We wtorek 15 listopada w Łodzi odbyła się uroczysta gala Jubileuszu Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich. W ramach plebiscytu nagrodzono najlepsze projekty dotyczące zagospodarowania przestrzennego. Wsród nagrodzonych miejscowości z całego kraju, nagrodę za Bulwary Nadwarciańskie wzdłuż brzegu rzeki Warty zdobył Uniejów.
Kapituła Konkursowa w ramach XVI edycji wybrała 20 przestrzeni, przyznając nagrody w 6 kategoriach. Uniejowskie Bulwary Nadwarciańskie zajęły I miejsce w kat. Nadwodna Przestrzeń Publiczna. Z uzasadnienia członków komisji dowiadujemy się, że samorządowe przedsięwzięcie nagrodzono za kompleksowe działanie na rzecz wykreowania atrakcyjnej ogólnodostępnej przestrzeni na styku miasta i rzeki Warty. W efekcie miasto „otworzyło” się na krajobraz doliny rzecznej, który stał się elementem spinającym dwa niezależnie funkcjonujące obszary miasta – historyczne śródmieście z Rynkiem oraz strefę uzdrowiskową z zabytkowym Zamkiem Arcybiskupów Gnieźnieńskich i kompleksem basenowym „Termy Uniejów”. Na szczególne uznanie zasługuje umiejętne wkomponowanie w dolinę rzeczną bulwarów z towarzyszącym bogatym programem rekreacyjnym, wypoczynkowym, edukacyjnym, sportowym i kulturowym, który jest adresowany zarówno do mieszkańców jak i do turystów. Dzięki pomostom i przystani kajakowej rzeka stała się przestrzenią dostępną i życiotwórczą. Zastosowane estetyczne rozwiązania architektoniczne i naturalne materiały stanowią elegancką ramę dla ekspozycji naturalnych walorów rzeki i otaczającej przyrody oraz sylwety miasta na drugim brzegu.
Jubileuszowa Gala Towarzystwa Urbanistów Polskich odbyła się we wtorek, 15 listopada w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej. Nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie z rąk przedstawicieli Zarządu TUP odebrał osobiście Józef Kaczmarek, Burmistrz Miasta Uniejów.
– Projekt to taka aktywizacja doliny rzeki Warty, ponieważ dawniej miasteczko się od rzeki w poprzednich wiekach odwracało. Zapoczątkowaliśmy ten proces, który mam nadzieję, zakończy się rewitalizacją samego Rynku – zdradził redakcji TVP3 Łódź włodarz gminy tuż po zakończeniu gali.
Tegoroczne wydarzenie wróciło po przerwie pandemicznej i było połączeniem XIV, XV i XVI edycji. Jak twierdzi inicjator wydarzenia, prof. Tadeusz Markowski z Rady Towarzystwa, ten fakt wpłynął pozytywnie na przebieg konkursu: „To taka szczególna gala, syntetyzująca, kiedy mogliśmy zebrać większą liczbę nagrodzonych, ponieważ ze względu na okres pandemii taka uroczystość się nie odbywała. Dzięki temu mieliśmy większą możliwość porównania dorobku w okresie zagospodarowania przestrzeni publicznej.” Jubileuszowa Gala Towarzystwa Urbanistów Polskich odbyła się pod hasłem “Przestrzeń człowieka – najlepsze przestrzenie publiczne zrealizowane w Polsce a jakość życia”.
(MB)