W Uniejowie odbyła się konferencja naukowa pn.: „Niematerialne dziedzictwo kulturowe – znaczenie i rola w kontekście krajobrazu kulturowego”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a współorganizatorami Narodowy Instytut Dziedzictwa, Gmina Uniejów oraz Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” w Spycimierzu.
Miejsce konferencji nie było przypadkowe, w tym roku mija pierwsza rocznica wpisu tradycji układania kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała w Spycimierzu na światową listę UNESCO.
Przed dwa dni naukowcy z kraju i zagranicy dyskutowali o dziedzictwie niematerialnym w ujęciu holistycznie rozumianego krajobrazu kulturowego, obejmującego walory przyrodnicze, elementy historii obszaru, jego zabytki, cały kontekst społeczny, ekonomiczny, instytucjonalny itd.
Wydawać by się mogło, że wszystko o Bożym Ciele już powiedziano, a to jest jeszcze temat, który da się poszerzyć, również z wykorzystaniem nowych metodologii i specjalistów innych dziedzin – mówiła prof. Katarzyna Smyk z UMCS w Lublinie.
Choć istotnie kwietne dywany były punktem wyjścia, naukowcy dyskutowali również o innych tradycjach, jak spływy przełomem Dunajca czy uzdrowiska karpackie.
Pomysłodawczynią konferencji jest wspomniana wyżej prof. Katarzyna Smyk, która brała udział w procesie wpisu na listę UNESCO spycimierskiej tradycji, jako przewodnicząca Rady do spraw Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas otwarcia uczestników przywitali m.in. Tomasz Majewski – prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, reprezentująca samorząd Uniejowa – radna Alicja Własny – przewodnicząca Komisji Społecznej w Radzie Miejskiej w Uniejowie oraz Maria Pełka – była prezes Parafialnego Stowarzyszenia ,,Spycimierskie Boże Ciało”.
Jeszcze kilka lat temu nawet nie przypuszczaliśmy, że o naszej tradycji można dyskutować pod względem naukowym. Dotarło to do nas po pierwszych przeprowadzonych badaniach. Każde osiągnięcie i poszerzenie wiedzy na temat naszego dziedzictwa dają nam ogromną radość – mówiła pani Pełka.
W panelach dyskusyjnych wzięli udział m.in. profesorowie z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie czy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Byli również przedstawiciele instytucji naukowych z Czech, Bułgarii Słowacji.
Swoje prelekcje wygłosili także przedstawiciele gminy Uniejów. Dr Jędrzej Kałużny – historyk i regionalista opowiadał o synergii i zaangażowaniu mieszkańców parafii Spycimierz i władz samorządowych z burmistrzem Józefem Kaczmarkiem na czele, czego efektem jest budowa Centrum poświęconego kultywowaniu kwiatowej tradycji.
Głos zabrał także Tomasz Wójcik – Przewodniczący Rady Miejskiej, który mówił o zmianach przebiegu trasy procesji bożego Ciała w Spycimierzu. Historyk oprowadził uczestników konferencji podczas spaceru po Uniejowie.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzeć wystawę fotograficzną. Maria Pełka przygotowała fotografie przedstawiające tradycję układania kwietnych dywanów oraz zdjęcia z odbytych podróży delegatów spycimierskiech m.in. do Hiszpanii, Włoch czy Meksyku.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej przygotowanej przez Telewizję Sieradzką:
Niematerialne dziedzictwo kulturowe – konferencja w Uniejowie – YouTube
A.Ow.