Kulisy działalności hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży w Łodzi poznaliśmy podczas spotkania z Panem Błażejem Torańskim, które odbyło się 3 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie.
Pan Błażej Torański – publicysta i pisarz, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizuje się w literaturze faktu. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in. we „Wprost”, „Prawie i Życiu”, „Rzeczpospolitej”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, sekretarzem jego łódzkiego oddziału. W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach „Do Rzeczy” i „Odry”. Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze „Knebel. Cenzura w PRL-u” (2016), współautor (wraz z Marcinem Jakubem Szymańskim) książki „Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców” (2016) oraz bestsellerowego „Małego Oświęcimia” (2020).
W trakcie spotkania opowiedział o wnikliwym śledztwie biograficznym odsłaniającym kulisy działalności hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży w Łodzi, który funkcjonował do 18 stycznia 1945 roku.
„Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol” to pierwsza biografia zmarłej w 2003 roku zbrodniarki, której jednak proces miał charakter poszlakowy, a ona sama nigdy nie przyznawała się do winy. O tym również opowiada książka Błażeja Torańskiego. To wnikliwe biograficzne śledztwo przypomina sprawę, którą w latach 70. żyła cała Polska. Odkrywa wątki, które nigdy nie przedostały się do publicznej wiadomości.
Proces Eugenii Pol, toczony od marca do kwietnia 1974 r., był ostatnim procesem osoby z załogi hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży w Łodzi. Pol oskarżona została o współudział w zbrodniczej działalności placówki, zwłaszcza w bestialskim morderstwie dwóch osadzonych w niej dziewczynek. Sąd skazał ją na 25 lat więzienia, na 10 lat utraty praw obywatelskich i konfiskatę mienia. Pol wyszła z więzienia warunkowo w 1989 roku.