21 marca, a więc dzisiaj, przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Powitaniu wiosny towarzyszy tradycja topienia Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był z Jarymi Godami – cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej.
Niegdyś Marzanna uosabiała boginkę śmierci. Należało ją wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci, która uosabiała śmierć, zapewni powrót życia, zatem wiosny i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Obecnie Marzanna nie uosabia już śmierci, tylko zimę, którą wyprasza się dosadnie, aby zrobić miejsce nowej, pięknej porze roku.
Budząca się z zimowego snu do życia przyroda jest jednym z najpiękniejszych widoków. Większość z nas z tęsknotą wyczekuje tego dnia, zmęczona długimi, ciemnymi wieczorami oraz zimnem panującym na zewnątrz. Od tego dnia każde kolejne dni stają się dłuższe i cieplejsze, sprzyja to poprawie naszego samopoczucia, dzięki większej ilości słońca. Mamy również możliwość, aby nasz organizm naturalnie pod wpływem światła słonecznego wytwarzał witaminę D. Tym bardziej zachęcamy wszystkich do korzystania z uroków rozpoczynającej się w Uniejowie wiosny.
A dodatkowo zamieszczamy kilka ciekawostek dotyczących poszczególnych etapów i oznak budzącej i rozkwitającej wiosny:
Marzec: Zaczynają kwitnąć pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, zawilce, przylaszczki; kwitną leszczyny, derenie, wiązy, wierzby i topole; w ogrodach pojawiają się kwiaty cebulowe: krokusy, śnieżyce wiosenne, przebiśniegi, nieco później fiołki i pierwiosnki. Powracają ptaki z cieplejszych rejonów: skowronki i drozdy. Ptaki zaczynają zakładać gniazda i składają jaja, np. gawrony, wrony, sójki, kosy, sroki oraz sowy. Pojawiają się kowale bezskrzydłe oraz można spotkać pierwsze motyle. Wracają z południa ptaki wodne np. żurawie, czaple, gęsi, kaczki, bekasy, rycyki. Budzi się także żaba trawna.
Kwiecień: Pojawiają się biedronki i inne chrząszcze. Kwitną drzewa: brzozy, dęby, klony, graby, buki, wiązy, jesiony, modrzewie oraz drzewa owocowe. Kwitną stokrotki i mniszki, a na wilgotnych terenach – kaczeńce. Widać coraz więcej owadów, m.in. motyle i pszczoły. Kwitną kwiaty: niebieskie szafirki, narcyzy i bratki, w lasach zawilce i przylaszczki, fiołki, szczawik zajęczy, barwinek. Z południa wracają bociany, jaskółki, słowiki, dudki i wilgi. Ptaki intensywnie śpiewają i dobierają się w pary, budują gniazda i składają jaja, np. gile, mysikróliki, sikory, mazurki, dzięcioły. Rodzą się młode dziczki, liski, wilczki. Sarny i jelenie natomiast zmieniają futro na letnie. W ogrodach i parkach kwitną żółte forsycje. Dla ryb zaczyna się okres tarła, jest to także okres rozrodczy płazów, a wody pełne są skrzeku. Rolnicy z kolei zaczynają wysiewy (owies, pszenica, jęczmień, marchew, buraki itd.).
Maj: Kwitną tulipany, narcyzy, żonkile, konwalie, niezapominajki, maki, chabry, rumianek, jaskier, część żółtych mniszek zamieniła się w dmuchawce. Kwitną kasztanowce, lilaki, jarzębiny oraz drzewa owocowe, na wszystkich drzewach, z wyjątkiem akacji, rozwijają się już liście. Kwitną liczne krzewy, np. maliny. Obudziły się już wszystkie owady, obserwować można chrabąszcze, pszczoły, motyle, muchy. Dla wielu z nich maj to okres godowy. Na polach widać już wysokie zboża z kłosami. Trawy na łąkach kwitną, widać pełne kwiatów, kolorowe łąki. Słychać donośny rechot żab, gody odbywają rzekotki, żaby wodne, traszki. Widać już pierwsze kijanki żaby trawnej i moczarowej. W gniazdach pojawiają się pisklęta, z kolei w innych dopiero jaja. W słonecznych miejscach można obserwować jaszczurki i zaskrońce. Rodzą się młode sarny, jelenie, żbiki i żubry.
Czerwiec: Kwitną drzewa: sosny, robinie, lipy, jarzębiny, krzew jaśminu i dziki bez czarny. Pola żółcą się kwitnącym łubinem. Na krzewach widać maliny. W lasach dojrzewają poziomki, pojawiają się grzyby, borowiki, koźlarze, kurki, podgrzybki i maślaki. Kwitnie wiele kwiatów w ogrodach: irysy, lilie, piwonie, maciejki, begonie, zaczynają kwitnąć róże. Kwitną pokrzywy, chwasty zbóż: maki, chabry i zboża – i właśnie ten moment uznawany jest już za początek lata.
(źródło: www.ekokalendarz.pl/wiosenny-pakiet-edukacyjny).
Zachęcamy Państwa do skorzystania z uroków zespołu zamkowo-parkowego, nadwarciańskich bulwarów i miejsc, gdzie widać pierwsze oznaki Pani Wiosny…