W dniu 13 kwietnia na Placu Dębów Katyńskich odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej związane z terenem gminy Uniejów.
Plac Dębów Katyńskich od 2008 r. jest miejscem pamięci na mapie gminy Uniejów, mapie powiatu poddębickiego i mapie województwa łódzkiego. Przywołuje zbrodnię, jakiej dopuściły się stalinowskie władze ZSRR na polskiej elicie w 1940 r.
Spotykamy się w wyjątkowym miejscu, zwanym Placem Dębów Katyńskich. To miejsce dawnego cmentarza przy Kościele Bożego Ciała, rozebranego w 1942 r. przez Niemców. Obecnie jest to symboliczny cmentarz dla uniejowskich ofiar zbrodni katyńskiej – tymi słowami swoją wypowiedź rozpoczęła Urszula Urbaniak, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa.
Wspomniany cmentarz z biegiem czas niszczał. Przyczynił się do tego naturalnie upływający czas, warunki atmosferyczne i niestety także ręka człowieka. W 2008 r. członkowie Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa uprzątnęli cały teren, wytyczyli nowe alejki, a wkrótce po tym stworzyli miejsce pamięci narodowej. Wtedy właśnie dotarli do pierwszych nazwisk Polaków z terenu gminy Uniejów figurujących na tzw. listach katyńskich.
We wrześniu 2008 r. posadzono tu pierwsze osiem dębów, a dwa lata później odsłonięty został pomnik. Na jego płycie umieszczono urnę z ziemią przywiezioną z Katynia oraz umieszczono tabliczki z nazwami miejsc, w których oprócz Katynia znajdowały się groby zbiorowe, tj.: Bykownia, Charków, Miednoje i Kuropaty. Tak powstała swego rodzaju symboliczna mogiła na symbolicznym cmentarzu, którą odwiedzają rodziny pomordowanych.
Każdego roku członkowie Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa we współpracy z Parafią Uniejów oraz Szkołą Podstawową w Uniejowie organizuje uroczystości, by oddać hołd i zachować pamięć polskich patriotów, którzy do końca swych dni zachowali wierność Ojczyźnie.
Wśród 21 tysięcy Polaków pomordowanych na Wschodzie, kilkanaście osób (o którym posiadamy oficjalne informacje) było związanych z gminą Uniejów, czy to poprzez miejsce zamieszkania czy zatrudnienie. Nie da się zmienić biegu historii, ale naszą powinnością jest sprawić, by pamięć o nich przechodziła z pokolenia na pokolenie – mówiła prezes Urszula Urbaniak.
13 kwietnia 2023 roku w imieniu mieszkańców kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa, ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz wraz ks. Jakubem Kupińskim – przedstawiciele uniejowskiej parafii, Mirosław Madajski – zastępca burmistrza Uniejowa, Piotr Kozłowski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Uniejowie oraz harcerze i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie.
Uniejowską listę katyńską odczytała nauczycielka Joanna Pawlak, a ks. proboszcz Andrzej Ziemieśkiewicz zaintonował wspólna modlitwę. Następnie harcerze roznieśli znicze pod dęby pamięci.
Uczniowie z Uniejowa trzymali podczas uroczystości tabliczki ze zdjęciami i nazwiskami ofiar zbrodni katyńskich z terenu Ziemi Uniejowskiej oraz trzech księży, którzy zamordowani zostali w Dachau.
Towarzystwo zainicjowało wydarzenie, ale my się starzejemy, dlatego tak bardzo cieszy obecność młodzieży, która jest gwarantem, że pamięć o poległych przetrwa – podsumowała Urszula Urbaniak.
Jeszcze tego samego dnia, o godz.18.00 w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa na ul. Szkolnej 2 wyświetlono film dokumentalny z ekshumacji w Katyniu pt. „Pielgrzym pojednania” z ks. Zdzisławem Peszkowskim (kapelanem Rodzin Katyńskich ) w roli głównej.
A.Ow.