Długi na kilometr szlak Spycimierskiego Bożego Ciała pokrywa się kolorowym, wzorzystym dywanem kwiatowym… Trwa przygotowanie trasy, którą po godzinie 17:00 przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem. Na dwie godziny przed rozpoczęciem mszy polowej parafianie wykonują ostatnie szlify swoich spektakularnych obrazów. Za chwilę rozejdą się do domów, aby odetchnąć po wielu godzinach pracy w pełnym słońcu i przygotować się do nabożeństwa.
Dzieci, młodzież, dorośli – prowadzi ich potrzeba serca i przywiązanie do tradycji kultywowanej od lat. Przygotowania oraz przeżywanie uroczystości Bożego Ciała ma tutaj swój wyjątkowy charakter. O świcie parafianie szkicują na jezdni wzory za pomocą białej kredy, z czarnej ziemi usypują wyraźny kontur kwiatowych oraz religijnych motywów. Potem uzupełniają je kolorami. Układanie kwietnych dywanów, będące zwieńczeniem rozłożonych w roku przygotowań, rozpoczyna się zwykle około godziny dziewiątej i trwa do czternastej-piętnastej, w zależności od liczby osób, organizacji pracy czy długości odcinka. Ekipy rodzinne tworzą poszczególne segmenty kwietnego dywanu. I choć zwykle nie ma głównego dyrygenta, który rozdziela zadania, każdy wie, co ma robić. Na miarę swoich sił i możliwości mobilizują się właściwie wszyscy, którzy czują się związani z Parafią.
Kiedyś szlak procesji zmieniał się i biegł różnymi drogami. Dzisiaj, po wyznaczeniu stałej trasy, zadanie rozkłada się właściwie na całą społeczność parafialną, a zwłaszcza na rodziny, których domy leżą przy trasie procesji. Tych rodzin jest ponad dwadzieścia i do ich obowiązku należy strojenie odcinka przy swojej posesji. Często ma on kilkadziesiąt, a nawet ponad sto metrów, dlatego trzeba zaangażować wielu członków rodziny i znajomych. Za część przed plebanią i czwarty ołtarz odpowiadają Parafianie z Człop i Człopek. Pierwszy ołtarz i jego otoczenie stroją mieszkańcy Zielenia, bramę przy kościele – Parafianie z Leśnika, a wierni z Kolonii Spycimierz dekorują kościół i ołtarz polowy.
W galerii zdjęć poniżej fotorelacja z półmetka dzisiejszych przygotowań, około południa:
Na terenie boiska, tuż przy trasie Spycimierskiego Bożego Ciała, w ramach drugiego Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego, zaproszeni Goście prezentują przepiękne tradycje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu. Dziś pierwszy dzień wydarzenia, o którym więcej przeczytają Państwo tutaj.
(MB)