W nocy z 23 na 24 czerwca obchodzimy Noc Świętojańską, zwaną też Nocą Kupały, czyli popularne i znane wszystkim wydarzenie pod nazwą Wianki.
Tej pięknej tradycji powitania lata towarzyszy wiele zwyczajów, jak chociażby puszczanie wianków na wodzie. Zwyczaj, który według wierzeń pozwalał dawniej wywróżyć zamążpójście i miłość lub też staropanieństwo pannie. W tę niezwykłą noc dziewczęta na wydaniu plotły wianki i puszczały je nurtem rzeki. Jeżeli szybko oddalały się one od brzegu, oznaczało to pojawienie się ukochanego mężczyzny. W przypadku, gdy wiązanka zaczepiła się w glony, oznaczało to staropanieństwo. Najgorszą wróżbą było zgaśnięcie świeczki. Wtedy nawet największa miłość miała się niebawem wypalić. Obecnie tradycja puszczania wianków kontynuowana jest głównie przez dzieci i młodzież, dla których dużą radością jest plecenie samemu lub z pomocą mam, babć, przepięknych wianków z polnych kwiatów i puszczanie ich po zmroku rzeką Wartą. Nikt już zapewne w dawne przesądy nie wierzy, ale im dalej i dłużej wianek płynie, tym większa jest radość jego właściciela.
Tegoroczne Wianki, zorganizowane na deptaku w okolicy Term Uniejów, zgromadziły miłośników rozpoczynającego się właśnie lata, upragnionego czasu wolnego od obowiązków szkolnych, okresu wypoczynku, zabawy i radosnych spotkań z przyjaciółmi w słoneczne, ciepłe dni wakacyjne na łonie natury.
Wydarzenie rozpoczęło się po południu o godz. 18.00 i poprowadziła je pracownica Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej – Sylwia Szymańska.
W programie Wianków znalazły się liczne atrakcje, jak chociażby warsztaty w wyplataniu wianków świętojańskich – ostatnia okazja dla tych, którzy nie mieli czasu i nie zdążyli przygotować ich na dzisiaj. Oprócz tego, dzięki pozyskanym środkom z projektu pn. „Wianki nad Wartą” z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020, przygotowano kilka atrakcji – Obrzęd Nocy Świętojańskiej – święta wody i ognia w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Rożanie”, pokaz gotowania zupy rybnej w wykonaniu Adama Kozaneckiego wraz z degustacją dla uczestników wydarzenia, upominki dla najmłodszych oraz występy zespołów. Na scenie przed publicznością wystąpili: Grupa taneczna Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie, z pokazem tanecznym pojawili się Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Uniejowa i Świnic Warckich, którzy zaprosili widownię do wspólnego tańca, a także świeżo upieczone złote medalistki Mistrzostw Polski w kategorii „formacja scena flaga juniorki” Mażoretki Driady Uniejów. Wysłuchaliśmy Chóru Żeńskiego „Kantylena” z Uniejowa i mocnego orkiestrowego brzmienia w wykonaniu Orkiestry Dętej ZHP-OSP Uniejów pod batutą Jakuba Pięgota, a na koniec Zespołu Śpiewaczego „Włościanki” z Wielenina. Wydarzenie zakończyło przedstawienie Obrzędu Nocy Świętojańskiej nagrodzone gromkimi brawami. Świadczy to o tym, że zarówno pogoda, radosna atmosfera spotkania i program wydarzenia bardzo spodobał się jego uczestnikom.
Do zobaczenia za rok!
Organizatorami wydarzenia byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie, Urząd Miasta w Uniejowie.
Dofinansowanie operacji pn. „Wianki nad Wartą” z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.
(M. Pokorska)