Warsztat „O rozmowie i bliskości” jest kolejnym działaniem w ramach kampanii przeciwdziałania dziadurzeniu adresowanym do Osób Pracujących z Osobami Starszymi, który odbył się 20 marca w siedzibie TPU.
Dla osób uczestniczących w warsztacie jest to drugie spotkanie edukacyjne. Wzięły w nim udział przedstawicielki instytucji, w których na co dzień pracuje się z osobami starszymi. Tym samym pojawiły się panie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, placówek medycznych, sanatorium, biblioteki oraz przedstawicielki UTW i TPU w Uniejowie. Była do grupa mieszana pod względem wiekowym, ponieważ założeniem projektu jest przekaz międzypokoleniowy.
Celem warsztatu jest podniesienie kompetencji komunikacyjnych w obszarze reagowania na dziadurzenie poprzez:
- uzyskanie wiedzy o tym jak różne normy i przekonania wpływają na nasze zachowanie, poznanie różnych sposobów reagowania oraz konsekwencji reagowania i niereagowania na dziadurzenie;
- nabycie umiejętności reagowania na dziadurzenie w bezpieczny i konstruktywny sposób z pozycji osoby doświadczającej oraz osoby będącej świadkinią/kiem;
- zwiększenie świadomości swoich praw i godności;
- wzmocnienie empatii poprzez rozwój umiejętności komunikacyjnych, pracy nad własnymi emocjami i rozwojem samoświadomości.
Gospodarzem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa w osobie prezes Urszuli Urbaniak.
Warsztat poprowadziła Małgorzata Skrzydlewska, prezes Stowarzyszenia „Forum 4 Czerwca”.
Warsztaty realizowane w ramach projektu „Twoje słowa. Moja godność” finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny przez Forum 4 Czerwca partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pocztówka” Hajnówka Centralna – Stacja Kultury.
A.Ow.