Fascynacja wszechświatem często zaczyna się już od najmłodszych lat, jednak dla większości dzieciaków pojęcia takie jak Układ Słoneczny, planety, meteoryty itp. to dość abstrakcyjny temat. Aby odkryć przed nimi choć trochę tych tajemniczych zagadek, przy okazji niezwykłego zjawiska astronomicznego, jakim jest noc Perseidów, strefa SOWA w Uniejowie przygotowała warsztaty o gwiezdno-kosmicznej tematyce.
Podczas przygotowanych zabaw uczestnicy spotkania mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę o kosmosie. Każdy z nas wie, że na nocnym niebie widoczne są gwiazdy, ale mało kto potrafi wyjaśnić czym one tak naprawdę są i skąd się biorą. A ile jest gwiazd na niebie? Ile można ich zobaczyć na niebie gołym okiem? Czy oby na pewno wszystkie z nich są żółte? Czym są konstelacje? O co chodzi z tymi „spadającymi gwiazdami”? Odpowiedzi na te, a także na wiele innych pytań, goście strefy SOWA usłyszeli podczas interesującej pogadanki. Nie zabrakło też zadań specjalnych dla uczestników. Wśród nich znalazło się np. łączenie gwiazd w gwiazdozbiory, wyszukiwanie prawdziwych meteorytów spośród kamyków, czy wykonanie planet Układu Słonecznego.
Wydarzenie nie mogło zakończyć się niczym innym, jak wykorzystanie teoretycznej wiedzy w praktyce. Kiedy niebo pokryło się gwiazdami, rozpoczęły się jego obserwacje przez teleskop, a i tu pojawiła się kolejna garść informacji o urządzeniach astronomicznych.
„Noc spadających gwiazd” to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie familijne zorganizowane przez strefę SOWA. O kolejnych dowiecie się już wkrótce, zaglądając m.in. na profil SOWA Uniejów na FB.
A.Ol.