W Uniejowie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie nowych funkcji dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Pierwsze pomysły padły podczas spotkania, ale wciąż jeszcze można zgłaszać sugestie internetowo i telefonicznie. Termin upływa 7 marca.
Spotkanie z mieszkańcami poprzedziło bezpośrednio sesję Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 25 lutego 2022 r. w Sali Rycerskiej na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. W wydarzeniu wzięły udział także przedstawicielki fundacji „Most the Most” – organizatora konkursu „Nasz Zabytek”: Brygida Ślabska, Prezes Zarządu Fundacji, Patrycja Loose, Dyrektor ds. strategii i PR, Natalia Bajer, Koordynator Biura, Martyna Krawczonek-Kosior, Menedżerka ds. komunikacji i PR.
Milion złotych na renowację i rewaloryzację Dworku
„Dworek” w Uniejowie, obecna siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury jest zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu „Nasz Zabytek”. Mieszkańcy województwa łódzkiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie. Społeczność gminy Uniejów zaangażowała się w przedsięwzięcie, dzięki czemu obiekt zyska nowe funkcje społeczne oraz milion złotych na renowację.
„Nasz Zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Konkurs podzielony jest na dwie części: w pierwszej dokonano wyboru jednego zabytku w województwie, w drugim etapie organizatorzy czekają na zgłoszenia pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.
Misją naszej fundacji jest budowanie zaangażowania społecznego oraz ratowanie dziedzictwa kulturowego, by czynić je piękniejszym i bardziej użytecznym. Chcemy być mostem pomiędzy przeszłością i przyszłością. Zależy nam, by budować społeczeństwo odpowiedzialne, mające świadomość własnej sprawczości i sadzę, że konkurs w Uniejowie jest tego dowodem – mówiła podczas spotkania Brygida Ślabska – prezes fundacji Most the Most.
W listopadzie ubiegłego roku przeprowadzono pierwszy etap konkursu, w którym mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje zabytków do modernizacji. Wśród 9 propozycji z województwa łódzkiego znalazł się także późnoklasycystyczny dworek z XIX w. znajdujący się przy ulicy Targowej i to właśnie ta propozycja została wybrana przez komisję konkursową.
Głównym kryterium oceny była ilość zgłoszeń. Prezes zwróciła uwagę także na poruszające uzasadnienia mieszkańców dające wyraz silnego związku z obiektem. Obecnie trwa drugi etap konkursu, w którym do 7 marca można zgłaszać swoje pomysły na nowe funkcje obiektu.
Czekamy na głosy naszych mieszkańców – mieszkańców województwa łódzkiego, konkretnie też Uniejowa i okolic, by nam powiedzieli, jaka funkcja społeczna w tym obiekcie byłaby dla nich satysfakcjonująca. Wiadomo, że obecnie działa tam gminny dom kultury i nie chcemy w żaden sposób interweniować w dotychczasowe funkcje, raczej mówimy o poszerzeniu obecnej oferty i nadaniu jej nieco innego wymiaru – mówiła prezes fundacji.
Dworek Hoffmeistrów w służbie społeczności
Zwycięski zabytek powstał w połowi XIX w. jako posesja rodziny Hoffmeistrów, spokrewnionej z Tollami dawnymi zarządcami Zamku Uniejowskiego. Rok powstania, a więc 1845 utrwalono na fasadzie budynku. Od ponad 30 lat budynek służy społeczności lokalnej. Po wojnie funkcjonował jako Ośrodek Zdrowia, a później służył jako siedziba GS Samopomoc Chłopska.
Od remontu w 1897 r. obiekt stanowi siedzibę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, który na wiele sposobów organizuje życie kulturalne mieszkańców gminy. Pomieszczenia zostały przysposobione na pracownie, sale prób zespołów muzycznych, biura, miejsca spotkań m.in stowarzyszeń, organizacji, UTW. Prowadzone są całoroczne warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W budynku znajduje się również Szkoła Muzyczna I stopnia.
Staramy się dbać o wszystkie zabytki na terenie gminy, ale środków jest wciąż za mało, tym bardziej cieszy nas to, że dworek w Uniejowie wygrał konkurs. Dokumentację na duży projekt rewitalizacyjny dla Uniejowa stworzyliśmy już w 2014 roku, ale nie uzyskaliśmy dofinansowania unijnego. Teraz jest okazja go zrealizować chociaż w części – mówił podczas konsultacji Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa.
Dzięki dotacji budynek ma szansę odzyskać swą świetność i blask, a przy tym zyska nowe funkcje, dzięki którym będzie dawał satysfakcję mieszkańcom i następnym pokoleniom oraz da możliwość szerokiego udziału społeczeństwa w każdej formie działalności kulturalnej.
Każdy może decydować do 7 marca
Pomysły, w jaki sposób miałby funkcjonować odnowiony uniejowski dworek można zgłosić przez elektroniczny formularz dostępny na stronie internetowej fundacji:www.mostthemost.pl lub telefonicznie pod nr. 22 47 55 111 lub 517 884 088.
Organizatorzy przygotowali kilka punktów pomocnych przy wypełnianiu prostego zgłoszenia przez Internet. Jak zaznaczają, warto zastanowić się, jak realizacja pomysłu na nową funkcję będzie służyć mieszkańcom, czy uwzględni dostępność dla osób z niepełnosprawnością oraz czy da możliwość integracji społecznej i pozwoli wspierać międzypokoleniową współpracę.
A.Ow.