Wiosenne słońce spowodowało, że coraz więcej osób wyszło na wycieczki po okolicznych terenach zielonych. Na szczęście w okolicach Uniejowa takich stref nie brakuje. W sobotnie przedpołudnie, dzięki Nadleśnictwu Turek, można było przespacerować się po uroczysku Zieleń w obecności wyjątkowego przewodnika.
Przewodnik po leśnej ścieżce
Na spacer po urokliwej leśnej ścieżce edukacyjnej „Zieleń” zabrała nas pani Beata Kątna – obecnie rzecznik prasowy Nadleśnictwa Turek. Pani Beata jest specjalistką ds. edukacji leśnej. Ukończyła Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (studia I i II stopnia na kierunku Leśnictwo, a także I stopnia na kierunku Zootechnika na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt). Ma na koncie nagrody naukowe, jak i współautorstwo publikacji w zakresie biologii, ekologii oraz udział w licznych międzynarodowych i krajowych konferencjach.
Tajemnice lasu
Dzięki rozległej wiedzy pani Beaty mogliśmy wysłuchać informacji o życiu drzew, roślin oraz zwierząt zamieszkujących lasy Nadleśnictwa Turek. Zaczerpnęliśmy wiedzy na temat skali zalesienia w Polsce i poszczególnych regionach naszego kraju. Poznaliśmy zasady prowadzenia gospodarki leśnej a także rozprawiliśmy się z kilkoma leśnymi mitami. Dzięki lekcji w terenie mogliśmy się dowiedzieć, że sarna nie jest „żoną” jelenia, kleszcze nie skaczą na nas z wysokich drzew a zmykanie przed złym dzikiem na drzewo, to jedna z najgorszych opcji. Pani Beata pokazała nam również, że uważność na leśnym szlaku pozwoli nam dostrzec ślady, jakie pozostawiają po sobie mieszkańcy naszego pięknego uroczyska.
Marcowe sekrety uroczyska
W tęsknocie za pięknym pełnym zieleni letnim krajobrazem zapominamy, że każda pora roku ma swój niepowtarzalny urok. Jak się okazuje, ten z pozoru jeszcze smutno – zimowy krajobraz krył przed nami wiele niespodzianek, które mocno nas zaskoczyły i zachwyciły. Jedną z takich niespodzianek były żaby moczarowe. Samce żaby na przełomie marca i kwietnia zaczynają przebarwiać się na intensywnie błękitny kolor, aby podobać się samicom. Kolor ten pochodzi od zbierającej się tuż pod skórą limfy. Takie niesamowite zjawisko możliwe jest do zaobserwowania tylko o tej porze roku i niezwykle efektownie prezentowało się na tle szarego krajobrazu. Swoje kolory pięknie prezentowały również jedne z pierwszych zwiastunów wiosny: zawilce żółte i gajowe. Są jednak tacy mieszkańcy naszego uroczyska, których wiosną witamy niechętnie. Na spacerze towarzyszyła naszej przewodniczce suczka o imieniu Aria, i to niestety ona na swojej sierści, jako pierwsza przewiozła niechcianego pasażera- kleszcza. Była to dla nas informacja, że kleszcze zaczynają budzić się do życia, a to oznacza, że wchodząc do lasu musimy pamiętać o zabezpieczeniu siebie i swoich pupili przed tymi małymi, ale bardzo niebezpiecznymi pajęczakami.
To nie koniec atrakcji
Spacer z panią leśnik był świetną lekcją przyrody. Jego finałem było ognisko w „Hubertówce” . Dla tych, którzy nie mogli być z nami w sobotę mamy dobre wiadomości. Pani Beata zapowiedziała, że to nie koniec wydarzeń. W przyszłości planowane będą również warsztaty praktyczne i teoretyczne zarówno indywidualne jak i dla rodzin. Zachęcamy zatem do śledzenia strony internetowej Nadleśnictwa Turek https://turek.poznan.lasy.gov.pl/ oraz profilu na FB – Lasy Państwowe Nadleśnictwo Turek.
Tych, którzy sami postanowi zgłębić tajniki ścieżki dydaktycznej uroczyska „Zieleń” odsyłamy do zakładki „Turystyka” na stronie Nadleśnictwa Turek (znajdą tam Państwo opis walorów ścieżki edukacyjnej), lub do zeskanowania kodów QR znajdujących się na makietach zwierząt rozstawionych na trasie.
Odwiedzając ten piękny teren pamiętajmy tylko o najważniejszych zasadach: nie śmiećmy, nie podchodźmy do napotkanych dzikich zwierząt, nie niszczmy drzew i roślin oraz chodźmy tylko po wyznaczonych szlakach. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się wyjątkowym pięknem przyrody w jej pełnej okazałości.