Budowa całorocznej tężni jodowej wraz z pijalnią wody geotermalnej
W ramach rozpoczętej w grudniu 2022 r. inwestycji wybudowana zostanie jodowa tężnia wraz z pijalnią wody geotermalnej jako obiekt przyrodoleczniczy i lokalne źródło mikroklimatu o korzystnych parametrach prozdrowotnych. Jej wyjątkowość w porównaniu do innych funkcjonujących tężni będzie polegała na wyższej zawartości jodu, gdyż jego stężenie w naszej solance wynosi 0,42 mg/dm3, natomiast w Morzu Bałtyckim ok. 0,05 mg/dm3. Drugą cechą wyróżniającą tężnię będzie fakt, iż z uwagi na wysokie stężenie jodu, nie będziemy potrzebowali kupować solanki do obiektu, tylko za pomocą ciepłociągu uniejowska solanka będzie doprowadzana do tężni. Ewenementem w funkcjonowaniu uniejowskiej tężni będzie to, iż będzie ona otwarta przez cały rok. Dotychczas wybudowane tężnie działają w okresie od wiosny do jesieni.
Inwestycja zlokalizowana na terenie pomiędzy Kompleksem Boisk Piłkarskich im. Włodzimierza Smolarka, a Zagrodą Młynarską, będzie miała długość 91 m, szerokość blisko 5 m i wysokość 6,5 m. Z kolei objętość zbiornika na solankę to około 250 m³, zaś sama powierzchnia lustra wody to blisko 600 m². Całkowita powierzchnia zabudowy ma sięgać 251 m². Drewniana modrzewiowa konstrukcja wypełniona tarniną wraz z dębowym pasażem spacerowo – technicznym przypominającym molo, będzie tworzyć funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną, w której użytkownicy będą mieli możliwość wygodnego przebywania spacerując lub siedząc dzięki zaplanowanym siedziskom. Budowla stanowić będzie połączenie formy pawilonowej pijalni wód ze współczesnym wariantem tężni solankowej, wykorzystując potencjał naturalnych zasobów wody geotermalnej Ziemi Uniejowskiej.
Punkt Turystyki Geotermalnej
Realizacja projektu stanowi poszerzenie dotychczasowej oferty uzdrowiska termalnego o nowe produkty i usługi turystyczne. Gminna inwestycja znajduje się na terenie zabytkowego Parku Zamkowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Pracy Twórczej. Obiekt powstaje na bazie dwóch budynków o powierzchni 85 i 50 m², wzniesionych w latach 80-tych na użytek służb mundurowych, które w okresie letnim czuwały nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli w Warcie. Po wielu latach starań udało się uregulować stan prawny działki i gmina w 2010 r. odkupiła nieruchomość od Agencji Mienia Wojskowego.
Nowy budynek będzie dysponował czterema strefami o zróżnicowanym przeznaczeniu, rozmieszczonymi na dwóch kondygnacjach. Na parterze zaprojektowano część ogólną z recepcją i informacją turystyczną, szatnię oraz kącik zabaw dla dzieci. Z kolei na piętrze obiekt będzie oferował Gościom przestrzeń konferencyjną oraz dwie sale interaktywne.
Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”
Nowoczesny obiekt z multimedialną ekspozycją o historii układania kwietnych dywanów. W Centrum organizowane będą warsztaty układania kobierców i wirtualne spacery po Spycimierzu. Dzięki wystawom dedykowanym tradycjom i zwyczajom objętym dziedzictwem niematerialnym, obiekt będzie unikalnym miejscem w skali międzynarodowej poświęconym społecznościom kultywującym różnorodne wartości, zwyczaje i idee. Inwestycja zbiega się w czasie z ogłoszeniem decyzji o wpisie tradycji kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała na światową listę UNESCO i docelowo ma zachęcić gości do przyjazdu do Spycimierza przez cały rok.
Budynek Centrum zaprojektowano na planie litery U, z widokiem na dziedziniec. Powstanie na nim drewniana widownia na konstrukcji stalowej. Prace budowlane obejmują powstanie budynku od podstaw wraz ze wszystkimi przyłączami i instalacjami jak np. sieć wodociągowa, przyłącze wody i kanalizacji sanitarnej, instalacja gazowa, grzewczo – chłodząca, sieć elektryczna i teletechniczna. Będzie to budynek jednokondygnacyjny w części z poddaszem użytkowym i z podwyższeniem do dwóch kondygnacji w części centralnej. We wnętrzu znajdą się sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne oraz niewielkie zaplecze biurowo-administracyjne.
O sterowanie wszystkimi instalacjami zadba Building Management System. Stosuje się go w wysoko zaawansowanych technicznie budynkach dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa życia. Inteligentny układ składa się z czujników i detektorów rozmieszczonych w różnych punktach oraz zintegrowanego systemu zbierającego dane i zarządzającego wszystkimi instalacjami w budynku.
Przedszkole miejskie w Uniejowie
Dwukondygnacyjny budynek przedszkolny pomieści 8 oddziałów, a w nich 200 wychowanków w wieku od 3 do 6 lat. Na parterze znajdą się 4 przedszkolne sale, sala sportowa, kuchnia i jadalnia. Na piętrze zaplanowano kolejne cztery sale przedszkolne, dwie sale twórczości dziecięcej, dwie sale zabaw, salę komputerową oraz gabinet logopedy.
Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługują sale polisensoryczne, czyli specjalnie wyposażone pomieszczenia aktywizujące lub wyciszające zmysły za pomocą światła, dotyku, zapachu, dźwięków, muzyki i zabawek rozwijających zdolności poznawcze. Przebywanie wewnątrz sal terapeutycznych sprawi, że dzieci szczególnie te z niepełnosprawnością intelektualną poczują się odprężone, bezpieczne. Atmosfera korzystnie wpłynie na stan psychofizyczny dzieci.
Prowadzenie działalności przedszkolnej o charakterze integracyjnym wymaga uwzględnienia w projekcie potrzeb i możliwości dzieci borykających się z niepełnosprawnościami. Dlatego zarówno sam budynek jak i jego otoczenie, umożliwią poruszanie się na wózku inwalidzkim.