Projekt złożony przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie nosi tytuł „Dumni z Niepodległej”. Zakłada kultywowanie tradycji związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. w oparciu o lokalne dziedzictwo dwóch łódzkich powiatów: zgierskiego i poddębickiego.
Projekt obejmuje interdyscyplinarne działania kierowane do szerokiego grona odbiorców, pozwoli na pogłębienie wiedzy nie tylko o początkach wolnej i niepodległej Polski, ale także przyczyni się do umocnienia poczucia wspólnoty rozumianej jako wspólnota osób, wartości i miejsca. Uzasadnienie realizacji projektu wynika z ewaluacji dotychczasowych działań Wnioskodawcy oraz Partnera – Fundacji „ZDROWY WYBÓR”, które wskazują z jednej strony na zainteresowanie udziałem
w wydarzeniach o charakterze historyczno-patriotycznym, a z drugiej zaś istnieniem bariery
w postaci ograniczeń finansowych w dostępie do kultury dla części mieszkańców powiatów, na terenie których realizowany będzie projekt.
Elementami składowymi projektu są:
1. Warsztaty połączone ze zwiedzaniem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, dworku „Milusin” oraz ogrodu Piłsudskich. W ramach wycieczki zaplanowano zwiedzanie wystawy stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”.
2. Wyjazd do teatru/filharmonii w Łodzi na spektakl o tematyce patriotycznej.
3. Widowisko słowno-muzyczne o tematyce patriotyczno-niepodległościowej, które zaplanowane zostało w kościele w Uniejowie.
W naborze złożono łącznie 1512 wniosków. Samorządowe instytucje kultury złożyły ich 687, a NGO – 825. Dofinansowanie otrzymało 104 wnioskodawców – 37 samorządowych i 67 NGO. Łączna kwota dla wszystkich projektów wyniosła 3,5 miliona złotych. Poszczególne projekty mogły starać się o dotację w wysokości od 10 do 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie otrzymały wnioski, które otrzymały ocenę końcową na poziomie 80 pkt. i więcej.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022
w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.