Kolejne Boże Ciało przeszło do historii, zapisując kolejną kartę w „księdze” przeszło 200-letniej tradycji układania kwietnych dywanów. W tym roku, oprócz możliwości oglądania parafian przy pracy nad ulotną sztuką komponowania obrazów z żywych kwiatów, ziemi, kolorowych trocin, liści, szyszek, kłosów zbóż i tym podobnych, na odwiedzających tę niewielką miejscowość pielgrzymów czekały interaktywne ekspozycje w Centrum Bożego Ciała.
Spycimierska tradycja żyje i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Parafianie i samorząd gminy Uniejów troszczą się też o jej ochronę, poprzez udział w projektach współfinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz liczne inwestycje, m.in. w budowę Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, które w czwartkowy poranek (30 maja 2024 r.) zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających. Symbolicznego przecięcia wstęgi, wspólnie z burmistrzem Józefem Kaczmarkiem, dokonali ks. Dariusz Ziemniak, sołtys Spycimierza Stanisław Pełka, dyrektor Jędrzej Kałużny, przedstawiciele włoskiego stowarzyszenia „Infioritalia”: Fausto Sabellico, Valentino Iacobucci i Andrea Melilli, goście reprezentujący tradycje ubiegające się o wpis na listę UNESCO, koordynator projektu Andrzej Szoszkiewicz oraz zespół badawczy prof. Włodarczyka z Uniwersytetu Łódzkiego. Po poświęceniu Centrum przez księdza proboszcza, udostępniono wnętrza dla zwiedzających.
Idea stworzenia takiego obiektu opiera się na całorocznej promocji spycimierskich dywanów. Przypomijmy, że tradycja podtrzymywana i pielęgnowana w Spycimierzu od kilku pokoleń, znajduje się na światowej liście UNESCO od 2021 r. Centrum oferuje atrakcje dla wszystkich, zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, osób w średnim wieku, jak i seniorów. Trzy duże sale ekspozycyjne na dolnej kondygnacji są poświęcone kwietnym dywanom w Spycimierzu i na świecie, efektom badań archeologicznych prowadzonych na terenie grodziska (nazywanego lokalnie górą kasztelańską) oraz szeroko rozumianej tematyce niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Zwiedzanie Centrum w części dedykowanej kwietnej tradycji przypomina wędrówkę po trasie Bożego Ciała z uwzględnieniem istotnych komponentów, takich jak ołtarze, stroje ludowe i liturgiczne, bramy z girlandami czy też materiały używane w trakcie układania dywanów.
W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej parafianie nieprzerwanie, od kilku pokoleń układają na trasie procesji kwietne obrazy. Prace nad dywanami poprzedza zbieranie materiału z okolicznych pól i przydomowych ogródków, który następnie sortują, przygotowują i przechowują w chłodnym miejscu. W samo święto całe rodziny od rana przystępują do zdobienia trasy. Zaczynają od wyrysowania kredą projektu, według którego układają kontury z czarnej, wilgotnej ziemi. Następnie za pomocą płatków oraz całych kwiatostanów, łodyg, liści, szyszek, kory drzew, piasku lub barwionych trocin uzupełniają kształty religijnych motywów. Efekt jest zawsze imponujący! Początkowo do dekoracji używano wyłącznie żółtego piasku i gałęzi drzew. Kwiaty jako element dekoracyjny zostały wprowadzone w latach 20. XX wieku. Wśród układanych motywów na dywanach z kwiatów dominują symbole i obrazy religijne, rozety i inne kompozycje kwiatowe.
Popołudniowe nabożeństwo i procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy są ukoronowaniem ciężkiej pracy parafian. Wielu z nich należy do asysty, miejscowej orkiestry dętej i ochotniczej straży pożarnej – ich reprezentacje wraz z feretronami kroczą na czele pochodu. O godzinie 17:00 rozpoczęła się uroczysta msza polowa przy kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego, której w tym roku przewodniczył ojciec Paweł Subik z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE) w Częstochowie. Urok procesji przyciąga z każdym rokiem coraz większe rzesze ludzi. Wieść przekazywana jest w bardzo odległe strony. Utrwalana jest przez turystów i pielgrzymów, dziennikarzy, fotoreporterów, fotografów, a także przez telewizję. W uroczystości wzięli udział goście reprezentujący parlament oraz władze samorządowe z terenu województwa, m.in.: Piotr Polak – Poseł na Sejm RP, Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego, Dorota Więckowska – radna Sejmiku, Małgorzata Komajda – Starosta Powiatu Poddębickiego.