W ostatni weekend kwietnia Uniejów startuje z wyjątkową, dziesiątą edycją Festiwalu Smaków. Na smakoszy czekać będą autorskie, niebanalne potrawy, przygotowane przez tutejszych szefów kuchni, którzy po raz kolejny – to możemy Wam zagwarantować – wysoko postawią sobie poprzeczkę i bez wątpienia zaskoczą Was zarówno treścią, jak i formą przyrządzonych dań.
Jak już wiecie, pierwsze skrzypce w tegorocznej edycji naszego kulinarnego wydarzenia odegrają buraki ćwikłowe oraz mak. Dziś skupimy się na tym pierwszym z wymienionych składników. Burak ćwikłowy pełnić będzie funkcję motywu przewodniego wszystkich festiwalowych dań głównych.
Na początek przypomnijmy, skąd buraki wzięły się na polskich stołach…
Pierwsze wzmianki o burakach pojawiły się w starożytnym Babilonie. Ok. 400 r. p. n. e. warzywa te były już dość powszechnie uprawiane w Grecji, skąd następnie trafiły na talerze starożytnych Rzymian. W średniowieczu buraki gościły we Francji, Włoszech oraz Niemczech.
Przyjmuje się, że burak po raz pierwszy dotarł do Polski za sprawą królowej Bony, wraz z popularną włoszczyzną. Jest jednak możliwe, że warzywo to znane było już w czasach pierwszych Piastów. W średniowieczu i późniejszych czasach buraki gościły zarówno na stołach możnych, którzy doceniali je zwłaszcza za intensywny, atrakcyjny kolor, jak i w domach ubogich, gdzie często stanowiły cały i jedyny posiłek.
Buraki ćwikłowe nie bez powodu określane są mianem superfoods, czyli super jedzenia. Ich dobroczynne działanie znane jest od wieków. Oprócz walorów smakowych odznaczają się wysoką zawartością cennych składników, których potrzebuje organizm człowieka. Są bogate w żelazo, stanowią źródło błonnika, odznaczają się dużą zawartością potasu. Zawierają również bogate źródła naturalnych przeciwutleniaczy, a także witamin C i B.
Jak zatem wykorzystać ich walory w kuchni?
Buraki mogą być spożywane w przeróżnej postaci, dlatego w naszej rodzimej kuchni znajdują bardzo szerokie zastosowanie. W przepisach kulinarnych na wszelakie sposoby wykorzystuje się korzeń czy liście buraka. Sama bulwa – bądź w przypadku młodej rośliny jej nać – jest idealnym dodatkiem do zup, sałatek, dań głównych, a nawet deserów. W wielu potrawach buraki doceniane są za ich wyjątkową barwę.
Wkrótce przedstawimy Wam na naszej stronie pomysły restauracji festiwalowych na dania główne z zastosowaniem buraka ćwikłowego. Już teraz zapewniamy, że podczas X Uniejowskiego Festiwalu Smaków kucharze prześcigać się będą w propozycjach na nowe, atrakcyjne wizualnie i wyszukane smakowo potrawy z buraków.
A.Ol.